Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Artan enflasyon endişeleri ve üçüncü çeyrek kazanç sezonunun hissiyatı olumsuz etkilemesi ile Salı günü borsalar dalgalandı.

S&P 500 seans bitimine doğru sakin seyretti. Elektrikli araç üreticisi Tesla Inc (NASDAQ:TSLA), iki yıl önce Şanghay’daki fabrikasını açtığından bu yana geçen ay, Çin yapımı araçlardan daha fazlasını sattığını söyledikten sonra darbe aldı.

Yatırımcılar, artan enerji maliyetlerinin etkileri, tedarik zincirlerindeki darboğazlar ve kıt malzemelerle ilgili konuşmalar duyma beklentisi içinde bu kazanç sezonunda CEO’ların açıklamalarını bekliyor. JPMorgan Chase & Co (NYSE:JPM) Çarşamba günü rapor sunarak büyük bankaların raporlama sürecini başlatıyor.

Reuters analistlerin, Refinitiv’in IBES verilerine göre üçüncü çeyrekte S&P 500 şirketleri için yıllık kârda %29,6 artış beklediğini raporladı.

Bu hafta Fed’in Eylül toplantısı tutanaklarının yanında birkaç ekonomi raporu da var. Yatırımcılar, merkez bankasının varlıkları azaltma takvimiyle ilgili düşüncelerini öğrenmek için bu gelişmeleri takip edecek.

Bu hafta ayrıca TÜFE ve perakende satışlarla ilgili raporlar da yer alacak.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. JP Morgan kazanç raporu

JPMorgan’ın üçüncü çeyrekte 29,86 milyar dolar gelire karşılık hisse başına 3 dolar kâr paylaşması bekleniyor. Analistler, CEO Jamie Dimon’ın ekonominin durumu ve tüketici ve iş borçlanmasının görünümüyle ilgili düşüncelerini dinleyecek.

2. Delta kazanç raporu

Investing.com’un takip ettiği analistlere göre Delta Air Lines Inc (NYSE:DAL), 8,41 milyar dolar gelir ile hisse başına 16 sent kâr paylaşabilir. Seyahat endüstrisi pandemiden kurtulmak için mücadele veriyor. Bu nedenle analistler, tatil dönemine girerken rezervasyonlar ve iş seyahat eğilimleri konusunda şirketin ne diyeceğini merak ediyor.

3. TÜFE

Çekirdek TÜFE Eylül ayında yıllık %4 artış ile bir önceki aya göre değişmemiş olabilir. Aylık bazda ise Ağustos ayındaki %0,1’e kıyasla %0,2 artış yaşamış olması bekleniyor. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

Eylül ayı tüketici fiyatlarının, Ağustos ayında olduğu gibi %5,3 yükselmiş olduğu düşünülüyor. Aylık bazda da TÜFE, Ağustos ayındaki gibi %0,3 artış yaşamış olabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz