Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Yatırımcılar, ekonomik büyüme ile bağlantılı büyük teknoloji hisseleri ile ticaret yaparken Pazartesi günü borsa karışık seyretti.

Enerji hisseleri %3 üzerinde artış yaşadı ve finans ve endüstri hisseleri de yükseldi. Özellikle bankalar, ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisinin yükselerek aylardır ilk kez %1,5’e ulaşmasının yardımını gördü.

Geçen hafta Fed, Kasım ayına kadar aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğini öne sürdü ve ekonomi toparlanmaya devam ederken 2022 yılında faizleri artırabilir.

Pazartesi günü yayınlanan açıklamalarda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının en büyük önceliğinin milyonlarca işsizin iş bulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Community Foundations Leading Change (Değişime Öncü Toplum Vakıfları) Güz Forumu’nda konuşan Kashkari, Reuters’in raporlamasına göre “benim için en büyük önceliğimiz… Amerikalıların işe geri dönmesini sağlamak” dedi.

Kashkari ayrıca Fed’in, enflasyonu yakından takip edeceğini ve son zamanlardaki yüksek okumaların kalıcı bir yüksek enflasyona işaret etmediğini söyledi. “Kısa vadeli fiyat hareketlerine aşırı tepki vermek istemiyoruz.”

Bu hafta enflasyon, imalat ve işsizlik başvurularının içinde olduğu geniş bir ekonomi veri seti var. Ayrıca bu hafta Kongre ya hükümeti finanse edecek tasarıyı kabul etmeyi ya da temerrüt ve hükümeti kapama riskini almalı.

Yine de S&P 500 art arda yedinci aylık artış yolunda ilerledi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Çip güncellemesi

Micron Technology Inc (NASDAQ:MU) dördüncü çeyrek için 8,22 milyar dolar gelir üzerine 2,33 dolar hisse başına kazanç (EPS) paylaşabilir. Şirketler dünya genelindeki çip kıtlığının bitmesini beklerken analistler gelişmeleri duymak isteyecek.

2. Tüketici okuması

Tüketici güveni bu ay artmış olabilir. CB Tüketici Güveninin 113,8 olan Ağustos okumasına göre 114,5’e yükselmiş olması bekleniyor. Rapor TSİ 17.00’da paylaşılacak.

3. Konut maliyetleri

S&P/Case-Shiller Konut Fiyat Endeksi, 20 metropoldeki tek aileli konutların satış fiyatındaki değişimi ölçer. Endeksin Temmuz ayında %19,1 puandan %20’ye yükselmiş olduğu düşünülüyor. Rapor TSİ 16.00’da paylaşılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz