Gün Öncesi: özel bölüm istihdamı, Q4 GSYH, ham petrol stokları

Yazar – Sam Boughedda

Investing.com – Yatırımcılar istihdam ve ekonomik çıktı raporlarını beklerken borsa yükselmeye devam etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam etmesine ve en azından ateşkes sağlanması anlamına gelen barış görüşmelerine rağmen yatırımcıların, paylaşılacak olan veri raporlarına odaklandığı görülüyor.

Başta teknoloji hisseleri olmak üzere hisse senetlerindeki güçlü artış, tahvil piyasasında bir resesyon uyarısına rağmen gerçekleşti. 2 yıllık Hazine getirisi, 2019’dan beri ilk kez kısa bir süre için 10 yıllık getirinin üzerine çıktı.

Fed, enflasyon karşısında ne kadar agresif hareket edebileceğini anlamaya çalışıyor ve bu haftaki istihdam verisi, Mayıs toplantısında karar verme sürecini etkileyecek.

Fed’in, geleneksel olarak çeyrek puanlık artırımlar yerine yarım puanlık daha yüksek artırım yapacağı yönünde beklentiler artıyor. Salı günü iş olanakları verisi, Şubat ayında 11,3 milyon iş olanağı oluştuğunu ve bunun mevcut çalışan sayısından 5 milyon civarı daha fazla olduğunu gösterdi.

Son günlerde petrol baskı altında ve Salı günü yine düşüş yaşadı.

Bu hafta hükümet, hanehalklarının artan gıda ve diğer mal fiyatlarından ve geçen ay benzin fiyatlarındaki sıçramadan nasıl etkilendiğini gösterebilecek kişisel gelir ve harcama verilerini paylaşacak.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. ADP istihdam

Mart ayı ADP tarım dışı istihdamda değişim verileri – tarım dışı, özel sektör istihdamında aylık değişimin ölçüsü – Çarşamba günü paylaşılacak. Tahminler, şirketlerin 450.000 yeni iş olanağı sağladığı yönünde. Bir önceki hafta bu rakam 475.000’di. Ancak hükümetin istihdamla ilgili daha kapsamlı raporu öncesindeki bu veriler, piyasa hissiyatı için bir gösterge olabilir.

2. Ekonomik çıktı

Dördüncü çeyrek GSYH raporunun, %2,3 olan bir önceki aya göre %7,1 puanlık bir oran göstermesi bekleniyor.

3. Ham petrol stokları

Öte yandan ham petrol stok verileri için analistler, 1,022 milyon varil düşüş bekliyor. Bu arada Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına ve arza darbe vurma potansiyeli olan yaptırımlara rağmen petrol fiyatları sürekli düşüyor. Enerji Bilgilendirme Dairesinin haftalık distilat stokları için beklenti 1,550 milyon varil düşüş yönünde olurken benzin stoklarının 1,744 milyon varil düşmüş olması bekleniyor.

Previous Article

Galatasaray – Göztepe Maç Detayları

Next Article

Ripple Kurucu Ortağı ve Greenpeace, Bitcoin’in kodunu değiştirmek için çalışıyor

You might be interested in …