Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Salı günü hisse senetleri, gün içerisinde ulaştıkları yüksek seviyelere yakın gezindi. Uzun zamandır beklenen altyapı tasarısı, 69’a 30 çoğunlukla Senato’dan geçti. Demokratlar, 19 Cumhuriyetçinin desteğini almış oldu.

Yol, köprü, demiryolu ve geniş bant üzerine 500 milyar dolardan fazla ek harcama yapılmasını öngören tasarı, şimdi geçiş ihtimalinin daha düşük olduğu Temsilciler Meclisi’ne gidiyor.

Ülkenin altyapısını destekleyen sektörlere – endüstriyellerden imalata, telekomünikasyona – milyar dolarların akma olasılığı, hisse senetlerini güçlendirdi.

Demokratlar ayrıca Başkan Joe Biden’in ajandasının diğer yarısını, yani yoksulluğu azaltmayı, eğitim, sağlık ve kişisel bakıma erişimi geliştirmeyi ve iklim değişikliğini ele almayı amaçlayan kapsamlı bir dizi önceliği içeren 3,5 trilyon dolarlık bütçenin de geçmesini istiyor.

Salı günü enerji hisseleri toparlanarak piyasadaki genel artışların başını çekti. Çin’deki yeni seyahat kısıtlamalarından dolayı düşen talep, petrol piyasasına baskı yapamaya devam ediyor.

Kazanç dönemi ivme kaybederken yatırımcılar çoğunlukla pozitif gelen son raporların keyfini sürdü. AMC Entertainment Holdings Inc (NYSE:AMC), beklenenden daha iyi gelir ve daha az kayıp paylaştı.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Enflasyon

İşgücü İstatistik Bürosu, Temmuz ayı TÜFE raporunu paylaşacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, geçen yıla göre %5,3 artış bekliyor. Haziran ayında bu oran %5,4’tü ve 2008 Ağustos ayından beri görülen en büyük aylık artış olmuştu.

Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon, Temmuz ayında bir yıl öncesine göre %4,3 artış yaşamış olabilir. Haziran ayındaki %4,5 artış, 1991 Eylül ayından beri görülen en hızlı tempo oldu.

2. eBay kazanç raporu

eBay Inc (NASDAQ:EBAY) Çarşamba günü kazancını raporluyor ve 3 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 95 sent kâr bekleniyor.

3. Lordstown Motors kazanç raporu

Lordstown Motors Corp (NASDAQ:RIDE) için beklentiler, ikinci çeyrekte hisse başına 46 sent kayıp paylaşması yönünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz