Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Ağustos ayına ait perakende satış raporunun güçlü olmasının ardından Perşembe günü borsa karışık seyretti.

Ticaret Bakanlığı Perşembe günkü açıklamasında geçen ay perakende satışların Temmuz ayına göre %0,7 yükseldiğini söyledi. Beklentiler %0,8 düşüş yönündeydi. ABD GSYH’ye daha büyük etkisi olan perakende satışlar kontrol grubu %2,5 yükseldi. %0,1 düşüş bekleniyordu.

Enerji sektörü de değer kaybetti. Nicholas Kasırgası’nın bölgeden çıkışı ile körfez kıyısındaki üretime yönelik tehdit hafifledi.

Güçlü ekonomi verileri ABD dolarını destekledi ve altın gibi emtia fiyatlarını baskıladı.

İşgücü piyasası baskı altında kaldı. Geçen hafta ilk işsizlik başvuruları beklenenin biraz üzerinde gerçekleşti.

Cuma günü açıklanacak çok az veri veya kazanç var. Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme şöyle:

1. Tüketici hissiyatı

Michigan Üniversitesi Tüketici Hissiyatı endeksinde göreceğimiz ABD’nin Eylül ayı tüketici hissiyatı için ön okumanın, Ağustos ayındaki 70,3 puandan 72’ye düşmesi bekleniyor.

2. Perakende hisseleri

Salgın sırasında perakendeciler zarar gördü ancak yeniden açılışlarla toparlanmaya çalışıyorlar. Başta online perakendeciler ve okula dönüş alışverişi ile güçlü gelen perakende satışlar, büyük mağazaların hisselerini artırmaya yardım edebilir. SPDR® S&P Retail ETF (NYSE:XRT) Perşembe günü %1,5 yükseldi.

Koronavirüs vaka sayılarında görülen artış, restoran ve barlarda kendini gösterdi. Bu alanda satışlar, bir yıl önceki seviyelere göre yaklaşık %32 yüksek olsa da durgundu.

3. Şehirde yeni bir kahveci

NYSE (New York Borsası) üzerinde işlem görmeye başladığı ikinci günde Dutch Bros Inc (NYSE:BROS) hissesi, %33’lük bir artış daha yaşadı. 23 dolarlık ihraç fiyatı ile bu hafta listelenmeye başladı ve Perşembe günü 49 dolar civarında işlem gördü.

Kahveci, 30 Haziran ile biten 12 ay için 404,5 milyon dolar satış üzerine 6,3 milyon dolar kâr paylaştı. Ana rakipleri arasında Starbucks Corporation (NASDAQ:SBUX), Dunkin’ ve Peet’s Coffee & Tea var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz