Investing.com – Küresel piyasalar bugün ABD’den gelecek TÜFE rakamlarına odaklandı, verinin önem derecesinin artmasında ise Fed politikasının etkisi var, çünkü yüksek enflasyon Fed’in parasal sıkılaşma takvimini belieleyen en önemli kalem.

ABD’de manşet enflasyon Eylül ayında aylık %0,4 artışla yıllık %5,4 seviyesine yükseldi. Beklenti ise düşüş olması yönündeydi. Çekirdek TÜFE ise %4,0 seviyesini korudu.

Haziran ve sonraki toplantılarda enflasyonu geçici gören Fed yetkililerinde de değerlendirmeler değişmeye başladı. Bölgesel Fed yetkililerinden bazıları enflasyondaki yükselişin sanılan gibi geçici olmayacağı görüşünde, bu nedenle varlık alımlarında azaltımın başlanması gerektiğini savunan yetkililerin bir diğer dayanağı da krediler. Özellikle konut kredisinde yeni bir krizin oluşmaması için gelir ve enflasyon dikkate alınarak kredilerin belirlenmesi taraftarı.

Enflasyondaki yükselişin geçici fakat biraz zaman alacağı görüşünde olan Powell ve diğer Fed yetkilileri ise istihdam tarafındaki değişimi de enflasyon kadar önemli görüyorlar.

Bugün açıklanan enflasyon verisinin ardından ilk etapta dolar pozitif fiyatlama oldu, ancak ardından ABD Dolar Endeksi düşüşe geçerken endeksler ve altın yükselişe geçti.

Bugün Avrupa borsaları, haftanın ilk iki günü düşüşle geçirmesinin ardından pozitif fiyatlanıyor. Asya’da da gün yükselişle geçerken ABD’de karışık seyir var.

Paritelerde hafta başında artan dolar etkisi bugün azaldı ve EUR/USD 1,1525 yıl içi dip seviyeyi görmesinin ardından 1,1570 üzerine yükseldi.

Ons altın bugün %2 yükselişle 1.796 dolara çıktı ve 16 Eylül sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Gelişen ülke paralarında bugün en iyi performansı Güney Afrika randı ve Güney Kore wonu gösteriyor.

Yurt içinde dün günü yatay kapatan BİST 100, bugün en yüksek 1.432 puana çıkarak 16 Eylül sonrası en yüksek seviyeyi gördü, fakat endeks sınır ötesi harekata dair bakanlıktan gelen açıklamaların etkisiyle kazançlarını azaltırken TL tarafındaki kayıp da endeksi baskıladı. Borsa günü 1.413 puandan kapattı.

Öncü endekslerden BİST Bankalar bugün %1,2 gerilerken en çok düşen endeks ise BİST Kimyasal, Petrol & Plastik ve BİST Turizm oldu. BİST Metal Ürünleri & Makineler tarafındaki yükseliş ise dikkat çekti.

Pazartesi günü 9,0 seviyesini aşan USD/TRY kuru bugün de 9,10 seviyesini aşarak rekor tazeledi ve TL, bugün gelişen ülke paralarından negatif ayrıştı. Ons ve dolar kurundaki yükselişle gram fiyatı bugün %2,3 primlenerek 524 TL’ye yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz