Güney Kore, Terra kurucusunu köşe sıkıştırmak için yeni bir atağa hazırlanıyor

Investing.com – Güney Koreli yetkililer, halka açık bir bildiride Terra kurucusu Do Kwon’a pasaportunu bakanlığa teslim etmesi için 14 gün mühlet verildiğini duyurdu.

Yetkililerin Do Kwon’un üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik son hareketi, Terra kurucusunun muhtemelen davete uymamamasına bağlı olarak pasaportun iptal edilmesiyle sonuçlanacak.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, böylece Do Kwon’un ülkeye dönmesini zorlamak için yeni bir atak yapmış oldu. Yetkililer, ayrıyeten Do Kwon’un yerinin belirli olmamasından ötürü pasaportun iade buyruğunun kamuya açık bir halde iletilmek zorunda kalındığını söyledi.

Do Kwon, şu an sermaye piyasası maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Interpol tarafından tüm dünyada kırmızı bültenle aranıyor. Buna karşılık Terra kurucusu, kendisine yöneltilen argümanları reddeden birtakım açıklamalar yaptı. Şu an nerede olduğu bilinmeyen Kwon, kaçak olmadığını sav etmeye devam ediyor ve birkaç yargı bölgesindeki davalara hazırlandığını söylüyor. Ayrıyeten yaptığı açıklamalarda gerçeklerin birkaç ay içerisinde ortaya çıkacağı istikametinde argümanlara da sahip. 

Do Kwon ve grubu tarafından kurulan Terra ekosistemi, bu yıl Mayıs ayında algoritmik sabit kripto parası UST’nin sabitliğini kaybetmesi sonrası denetimden çıktı ve yatırımcıların toplamda 60 milyar doları bulan ziyana uğramasına neden olan bir çöküş yaşadı. Bu çöküş, kripto tarihinin en büyük krizi olarak kabul edilirken piyasanın genel düşüşüne de değerli bir tesiri oldu.

Güney Kore yetkililerinin son atağının akabinde LUNA tokeni bugün %2’yi bulan düşüşle 2,5 dolar hududunda hareket ediyor. LUNC ise düşüş eğilimini koruyarak 0,0003 dolar dayanağında hareket ediyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Ethereum ağında görülen olumlu gelişim ETH fiyatına tesir eder mi?

Next Article

100. yıl vergi barışı torba yasası son biçimini alıyor

You might be interested in …