Hafta özeti: 2022’nin son 7 gününde yaşanan değerli gelişmeler

Investing.com – 2022 yılını geride bırakırken kullanıcılarımız, yılın son haftasında pay senetleriyle yakından ilgilendi. Borsa İstanbul’da gerçekleşen halka arzların yanı sıra siyasi gündemin de ağır geçtiği bir haftaydı.

Geçen hafta yaşanan kimi değerli gelişmelere göz atalım:

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun müddettir beklenen EYT muştusunu açıkladı.
  • İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortasında tansiyon yaşandı. Süleyman Soylu,”İmamoğlu beni arayıp ‘CHP beni sevmiyor, bana yardımcı olabilir misiniz?’ dedi.” ifadelerini kullanırken Ekrem İmamoğlu bu kelamların gerçeği yansıtmadığını söyledi.
  • Doğal gaz hizmet bedellerine %84 artırım yapıldı. Karar 1 Ocak 2023 prestijiyle uygulanmaya başlandı.
  • Türkiye iç göç istatistikleri yayımlandı. İstanbul son bir yılda 385.328 kişi ile en çok göç alan kent oldu. En çok göç veren kent de İstanbul olarak açıklandı. İstanbul son bir yılda 408 bin kişinin üzerinde göç verdi.
  • İstanbul’da doğal gaza indirim, toplu taşımaya ise zam yapıldı.
  • TCMB 2023 yılı için para siyasetini açıkladı. “Para Siyaseti ve Liralaşma Stratejisi” temel çerçevesinde TL mevduatları artırma, döviz rezervini yükseltme, piyasa faizlerinde istikrar sağlama ve enflasyonu düşürme amaçları 10 unsurda açıklandı.
  • Asgari fiyat alanların ödeyeceği vergi azaltıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaptığı açıklamaya nazaran, asgari fiyata yapılan %54,5 oranındaki artış, gelir vergisi ve damga vergisi istisnasına yansıyacak. Böylece fiyatlı çalışanların ödeyeceği vergi azalacak.
  • Kripto para piyasasındaki sakinlik, Terra Classic’in yaptığı atakla az da olsa değişti. LUNC kısa müddette %30 kar elde etti, akabinde karlarını geri verdi.
  • Altın fiyatları yılın son haftasında rekor düzeye ulaştı.

Haftanın en ilgi çeken 3 gelişmesi

1- Hektaş’tan halka arz başvurusu

Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan son bildirimlerde Hektaş, bağlı paydaşlığı Ferbis için halka arz kararı aldı. Öteki yandan İmaş Makina ve Barem Ambalaj, bedelsiz sermaye artırımını duyurdu. Bu gelişmeler, okuyucularımızın geçen hafta en çok ilgi gösterdiği olaylardı.

2- EYGYO halka arz sonuçları açıklandı

22-23 Aralık tarihleri ortasında gerçekleşen EYG Gayrimenkul A.Ş. halka arzının sonuçları açıklandı. Halka arzda iştirakçi rekoru kırıldı.

3- Oncosem, SDT Uzay ve Söke Değirmencilik halka arz tarihleri aşikâr oldu

Sermaye Piyasası Konseyi tarafından halka arz başvuruları onaylanan şirketlerden Oncosem Onkolojik, SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri ve Söke Değirmencilik halka arz tarihleri muhakkak oldu. Astor Güç ise şimdi halka arz tarihini açıklamadı. 

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Peki sizce 2022 yılının son haftasında yaşanan en değerli gelişmeler nelerdi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Previous Article

Meksika piyasaları kapanışta düştü; S&P/BMV IPC 2,01% bedel kaybetti

Next Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

You might be interested in …