Hafta özeti: Piyasaya istikamet veren 5 gelişme

Investing.com – Ekim ayının birinci haftasını geride bırakırken yurt içinde hem siyasi hem de ekonomik hareketlilik devam etti. Tüketici enflasyonunun açıklandığı haftada dolar/TL yükselişe devam ederken, akaryakıta zam geldi ve 5 Ekim‘de artırım geldi. Merkez Bankası rezervleri, swap dışarıda bırakıldığında tarihin en düşük düzeyine indi. Haftanın birinci gününde SPK’nin borsa manipülasyonu yaptığı belirtilen bireylere işlem yasağı getirmesinin akabinde, hafta ortasında 5 kişinin tutuklandığı açıklandı. Yurt dışında ise ABD’den gelen istihdam verileri ve Fed yetkililerinin açıklamaları takip edildi. Kripto para piyasasında da birtakım gelişmeler dikkat çekti.

Geride bıraktığımız haftada Investing.com Türkiye kullanıcılarının en çok ilgi gösterdiği 5 gelişmeyi özetledik.

Benzin ve motorine iki kere artırım geldi

Geride kalan haftada kullanıcılarımızın en çok ilgilendiği beşinci gelişme, akaryakıt ve motorine gelen zamlardı.

Benzinin litresi 3 Ekim’de yapılan 62 kuruş artırımla 19,86 TL’ye çıktı. 4 Ekim’deki 74 kuruşluk artırımın akabinde ise 20 TL bir sefer daha aşıldı.

Motorine ise peş peşe 1,10 TL ve 1,39 TL artırım geldi. Motorinin litre fiyatı 25 TL’yi aştı.

Otogaz 11 TL civarındaki seyrini koruyor.

Fed yetkililerinden şahin açıklamalar

Fed yetkilileri enflasyonu düşürmek için kararlılık bildirileri vermeyi sürdürüyor. Piyasalar 2023’ün ikinci yarısında faiz indirimi beklese de birçok bölgesel Fed Lideri sıkı para siyasetinde erken bir gevşeme olmayacağı görüşünde.

Atlanta Fed Lideri Bostic, faizin %4,5’a kadar yükseltileceği ve 2023’te para siyasetinden süratli bir dönüş olmayacağını düşündüğünü belirtti.

San Francisco Fed Lideri Daly, istihdamda ölçülü bir yavaşlama beklediğini ve 2023’te işsizlik oranının %4,5 civarında olacağını, yavaşlama için alan olduğunu söyledi.

New York Fed Lideri Williams, Fed’in enflasyonu makul düzeylere indirmek için her şeye karşın ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Bitcoin’in doğuşuna sebep olan kriz tekrarlanabilir: Rekorlar geri mi geliyor?

2008 global krizi, ABD’de mortgage krizi olarak baş gösterdikten sonra tüm dünyayı olumsuz etkilemiş; sonucunda Lehman Brothers üzere bir devin iflasıyla sonuçlanmıştı. 2008 krizinde gizemli geliştiricisi Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülen Bitcoin ise 10 yılı aşkın müddette ortaya çıkan yeni bir finans piyasasının birinci tohumu oldu.

Olası bir Credit Suisse iflasının sonuçları tüm Avrupa bankacılığını son derece olumsuz etkileyebileceği telaşı, kimi analistlere nazaran global yatırımcıların inançlı liman olarak altın ile birlikte tekrar Bitcoin talebini artırma durumunu öne çıkarabilir.

ABD’nin Halkbank kararının akabinde borsada yükseliş hızlandı

Halkbank‘ın ABD’de devam eden davasında geçtiğimiz hafta görüşmeler başladı. Halkbank’ın itirazının akabinde ABD Anayasa Mahkemesi toplandı ve karar verildi.

Halkbank, ABD’nin İran yaptırımlarını delmekle suçlanıyordu. Banka, Ağustos ayında hakkındaki suçlamalara itiraz ederek Bağımsız Yabancı Devletler Dokunulmazlığı Maddesine nazaran yargılanmaması gerektiğini belirtmişti.

Eylül’de bu itiraz mahkemece dikkat alındı ve yapılan değerlendirmede Halkbank’ın tekrar dinlemeye alınmasına karar verildi.

Şartlı sermaye artırımı açıklayan SASA, yükselişine devam ediyor

SASA Polyester, hisseye dönüştürülebilir tahvil sahipleri için şartlı sermaye artırımı yapılacağını duyurdu.

SASA, hisseye dönüştürülebilir tahvil sahipleri için kaideli sermaye artırımı duyurusunun akabinde 3 Ekim’de 69,25 TL – 71,25 TL fiyat aralığından (ortalama 70,29 TL) 750.000 lot hisse geri aldığını ve şirketin sahip olduğu SASA hisselerinin 3.007.001 adede ulaştığını duyurdu.

Hisse senedi 4 Ekim’de sabah seansında değerli bir talep artışı görerek tavan fiyattan süreç gördü ve fiyatını 78,4 TL’ye kadar yükseltti.

Haftanın en çok okunan haberi: Enflasyon oranı açıklandı

Bu hafta kullanıcılarımızın en çok ilgi gösterdiği gelişme TÜİK’in açıkladığı enflasyon bilgileriydi.

 Yıllık enflasyon %83,45 olarak açıklandı.

Üretici enflasyonu ise son ayda %4,78 artarken son bir yılda %151,50 artış gösterdi. Bu düzey, 1995 yılı sonrası en yüksek düzey oldu.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en kıymetli gelişmesi neydi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Previous Article

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Değerli Gelişme

Next Article

Ulusoy Un’un Samsun’daki fabrikası yine devrede

You might be interested in …

M.Başakşehir – Galatasaray Maçı ne zaman saat kaçta?

Spor Toto Süper Lig 14. Hafta fikstürünün en çok beklenen mücadelesi M.Başakşehir-Galatasaray maçı, taraftarları oldukça heyecanlandırıyor. İki takım da ligde şu ana kadar oldukça iyi bir performans gösterirken, son derece zorlu bir mücadele olarak sonucu […]