Borsa İstanbul’da 2023 yılının ilk altı ayında halka arz atağı yaşandı. 22 şirketin halka arz ettiği bu dönemde yatırımcı ilgisi de oldukça yüksek oldu. 54,7 milyon yatırımcı 46,6 milyar liralık talepte bulunarak, halka arz edilen şirketlere büyük bir ilgi gösterdi.

Halka Arz Edilen Şirketler:

Halka arz edilen 22 şirketin 6’sı ana pazarda, 16’sı ise yıldız pazarda işlem görmeye başladı. Bu şirketlerden en çok talep görenler IC Enterra Yenilenebilir Enerji, Altınay Savunma ve Mogan Enerji oldu.

Halka Arz Büyüklüğü:

Halka arz edilen şirketlerin toplam büyüklüğü ise 46,6 milyar liraya ulaştı. Bu rakam, geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 80’lik bir artış anlamına geliyor. Halka arz büyüklüğünde ilk sıralarda ise Rönesans Gayrimenkul, Lila Kağıt ve Koton yer aldı.

Yatırımcı İlgi Gösteriyor:

Halka arzlara yatırımcı ilgisi de oldukça yüksekti. Geçen yıla göre yatırımcı sayısı yüzde 137 artarken, toplanan talep ise yüzde 79,87 oranında yükseldi. Bu durum, yatırımcıların halka arz edilen şirketlere olan güvenini ve ilgisini gösteriyor.

Hangi Sektörler Halka Arz Ediyor?

Bu yıl halka arz olan şirketlerin 5’i gıda, 4’ü imalat, 3’ü enerji, 3’ü bilişim, 2’si lojistik sektöründe faaliyet gösterirken, birer şirket de gayrimenkul, perakende, kağıt ve savunma sektörlerinden yer aldı.

Halka arzların yatırımcılar için önemli bir kazanç fırsatı sunduğu ve şirketler için de alternatif bir finansman kaynağı olduğu görülüyor. Yatırımcı ilgisi ve talepteki artış, bu yılın kalanında da halka arzlarda bir canlılığın devam edeceğini gösteriyor.