Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Ham petrol fiyatları, ABD ve Avrupa’daki yeniden açılış haberlerinin talebi destekleyeceğine dair iyimserlik üzerine Salı günü yükseldi.

WTI vadeli işlemleri %1,9 artışla 65,68 dolar olurken Brent %1,9 yükselerek 68,86 dolara yükseldi. Her ikisi de iki yıl içinde görmediği seviyelere yükseldi.

ABD Benzin RBOB Vadeli İşlemleri, %2,4 artışla 2,1519 dolara ulaştı.

Hissiyatı destekleyen gelişme, aşılama programlarının yol kat etmesi ile gelişmiş ekonomilerin yeniden açılacağına dair işaretler oldu.

Salgından en çok zarar gören eyaletlerden olan New York, New Jersey ve Connecticut, iki hafta içinde kısıtlamaları kaldıracak, Florida ise tüm kısıtlamaları Pazartesi günü kaldırdı.

AB, uluslararası seyahat üzerindeki yasakları esnetme planlarını açıklamıştı zaten. İngiltere de Mayıs ortasından itibaren uluslararası seyahate izin verecek.

Bu durum, Hindistan’daki sağlık krizini gölgede bırakabilir. Ülkedeki vaka sayıları ile ölümler artmaya devam ediyor.

ING analistleri, “Hindistan’ın yakıt talebine ilişkin ön veriler mevcut ve aylık bazda benzin talebi, %6,3 düşüşle Ağustos’tan beri gördüğü en düşük seviye olan 2,14 milyon tona düştü” dedi. “Hindistan’da Covid-19’un hala zirveye ulaşmamış gibi göründüğünü düşündüğümüzde Mayıs ayı boyunca talebin daha da kötüleşmesini bekliyoruz.”

Arz cephesinde OPEC, Bloomberg anketine göre geçen ay ortalama 25,27 milyon varil ile Mart ayına göre günlük sadece 50.000 varil düşük üretim yaptı.

ING ekledi, “Suudi Arabistan’ın gönüllük kesintileri kademeli olarak azaltmasının yanında OPEC+’nın bu ay üretimi kademeli olarak azaltacak olmasından dolayı Mayıs ayı boyunca piyasaya günlük yaklaşık 530 milyon varil ek üretim arz edilmesini bekliyoruz.”

Seansın ilerleyen zamanlarında ilgi, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) 30 Nisan ile biten hafta için ABD ham petrol arz verilerinde olacak.

Kurumsal gelişmelerde ise Suudi Aramco (SE:2222), 2021’in ilk çeyreğinde kârında büyük artış paylaştı. Dünyanın en büyük petrol şirketinin yarattığı serbest nakit akışı, büyük temettü ödemeleri için yeterli oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz