İmajlı görüşmelerin akabinde üç boyutlu ‘holografik çağrılar’ için çalışmalar başladı

VOD
+2,26%

Portföy’e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Durum Ekle

Pozisyon muvaffakiyetle eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:

Ölçü:
Fiyat
Puan Pahası:

Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Komite:

Yeni bir takip listesi oluştur Oluştur Yeni varlık portföyü oluştur Ekle Oluştur + Öteki durum ekle Kapat

Bir vakitler hayal bile edemediğimiz imajlı görüşmeler artık gündelik hayatımızda irtibatın ayrılmaz bir kesimi haline geldi. Avrupalı cep telefonu operatörleri artık de iki boyutludan üç boyutluya geçerek geleceğin “holografik çağrıları” üzerine denemeler yapıyor.

Amaç sırf gerçek vakitli imajlı görüşme yapmanın ötesinde kişinin üç boyutlu sanal halini görmeyi sağlamak.

Slovenyalı derin teknoloji şirketi MATSUKO Yıldız Savaşları (Star Wars) hologramları yapmaya odaklanan bir teknoloji geliştirdi, fakat benzeri bir teknolojiyi daha gerçekçi hologramlar için kullanmaya başladı.

Mobil operatörler Deutsche Telekom, Orange, Telefonica ve Vodafone (LON:VOD) da güçlerini üç boyutlu görüşmelere öncülük eden bu şirketle birleştirdi. Telekom şirketleri iletilebilir kalitede holografik görüşmeleri denemek maksadıyla bir pilot programa dahil olduklarını açıkladı.

  • İngiltere’de tıp öğrencileri birinci kere hologram hasta üzerinde eğitim aldı
  • Brüksel’de etraf örgütlerinden hologramlı hareket

Holografik görüşmeler nasıl yapılıyor?Teknoloji 5G kullanarak çalışıyor. Herkesi ve her şeyi, örneğin makineleri birbirine bağlamak için dizayn edilen taşınabilir ağ internetin süratli çalışmasını sağlıyor. Akıllı telefon kamerası hologram gönderecek kişinin iki boyutlu görüntüsünü çekiyor. Görüntü daha sonra bulutta işlenerek izleyenlere iletilebilecek üç boyutlu holograma dönüştürülüyor.

İlk kavram kanıtlama testi holografik davete ve böylelikle izleyicilerin bir kişiyi hologram halinde görebilmesine imkan tanıdı.

Vodafone ticari yetkilisi Alex Froment-Curtil yayınladığı bir açıklamada “Bu kavram testi holografik bağlantısı bilim-kurgudan çıkarıp gerçek hayattaki cep telefonlarına getirdi” diye açıkladı.

  • Metaverse’de içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayacak uygulamaların testi başlatıldı
  • Yeni sanal iktisat: Metaverse nedir ve iş dünyasını tekrar nasıl tanımlıyor?

Metaverse’e birinci manalı adımTelekom şirketleri şimdi tam var olmamasına karşın kimileri tarafından geleceğin çalışma, toplumsallaşma ve münasebet kurma biçimi olacağına inandığı Metaverse üzere kapsamlı sanal dünyaya dikkatini çevirdi.

Holografik görüşme denemesi, Orange Innovation’ın Pazarlama ve Tasarım Kısmı Lider Yardımcısı Karine Dussert-Sarthe tarafından “Metaverse’e yanlışsız birinci lakin manalı bir adım” olarak tanımlandı.

Bu teknolojinin ne vakit ya da nasıl kamuoyuna sunulacağı ya da tahminen de sunulmayacağına dair şimdi bir bilgi bulunmasa da, teknolojiyi ilerletmek üzerine çalışmalar sürüyor.

Previous Article

Dolar/TL faiz kararı öncesi yıl içi yeni tepeyi gördü

Next Article

ABD piyasaları kapanışta düştü; Dow Jones Industrial Average 1,70% kıymet kaybetti

You might be interested in …