Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Perşembe günü Avrupa borsaları karışık açılıyor. Yatırımcılar, Avrupa’da yoğun bir kurumsal kazanç gününde ABD enflasyonundaki sert yükselişi ve İngiltere büyüme verilerini sindirmeye çalışıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,3 geriledi ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Geçen ay ABD TÜFE oranı yıllık bazda %6,2 yükselerek 1990 yılından bu yana gördüğü en hızlı tempoda tırmanış yaşadı. Bu sonuç Fed’in politikada daha erken bir sıkılaşma olasılığını destekledi.

Çarşamba günü özellikle yüksek profilli teknoloji sektörü üzerinde parasal sıkılaşma düşüncesinin yarattığı baskı ile Wall Street’in majör endeksleri düşüş yaşadı.

Bununla birlikte Avrupa’daki hissiyat daha temkinli. Bölgenin merkez bankası, genişlemeci para politikasını kontrol altına alma konusunda Fed’den sonra geliyor. Daha geçen hafta Başkan Christine Lagarde, enflasyon çok düşük seviyelerde olmaya devam ettikçe gelecek yıl faizlerin artırılma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Avrupa’da üçüncü çeyrek ekonomi büyümesi epey düşük oldu: İngiltere’nin GSYH oranı çeyrek dönemde yalnızca %1,3 artarak önceki çeyrekte görülen %5,5 puandan epey geriye düştü. Yıllık büyüme oranı ise ikinci çeyrekte görülen %23,6 puana göre %6,6’ya indi.

Perşembe günü Avrupa’da kazanç raporu etkisi sürüyor. Siemens (DE:SIEGn), tedarik zincirinde devam eden darboğazların üstesinden gelerek dördüncü çeyrekte beklenenden daha iyi satış ve sipariş raporladı.

Almanya’nın en büyük enerji üreticisi RWE (DE:RWEG), dokuz aylık çekirdek kârında %6 artış paylaşırken Zurich Insurance (SIX:ZURN), 2022 hedeflerine ulaşma konusunda güven duyduklarını ifade etti. Ayrıca mülk ve kaza primlerinin, ilk dokuz ay içinde benzer şekilde %11 yükseldiğini raporladı. Aviva (LON:AV) sigorta şirketi de tüm birimlerinde güçlü büyüme olduğunu bildirdi.

Yüksek enerji maliyetlerinin de etkisiyle ABD enflasyonundaki sert yükselişin, Biden yönetimini, stratejik stoklardan daha çok petrol çekmeye teşvik edeceğiyle ilgili endişeler üzerine ham petrol fiyatları kayıp yaşadıktan sonra Perşembe günü toparlandı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne göre benzin ve distilat stokları düşüşünü sürdürürken hükümetin, Stratejik Petrol Rezervinden 3,1 milyon varil petrol çekmesi üzerine ham petrol stokları 1 milyon varil üzerine çıktı.

Başkan Joe Biden, Ulusal Ekonomi Konseyi’nin, enerji maliyetlerini azaltmak için çözüm bulmaya çalışmasını istedi.

WTI vadeli işlemleri %0,1 artışla 81,39 dolar olurken Brent 82,62 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 artarak 1.855,55 dolar olurken EUR/USD 1,1479’dan işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz