İngiltere Merkez Bankası, finans istikrar kapsamında ek kararlar açıkladı

Investing.com – İngiltere Merkez Bankası, sterlinde yaşanan rekor kaybın akabinde 28 Eylül’de finansal istikrar maksadı doğrultusunda tahvil alımları yapacağını açıkladı.

Bugün yeni bir açıklama yapan İngiltere Merkez Bankası, 14 Ekim’de bitirilecek olan tahvil alımlarında satın alma planının sistemli bir halde sona ermesini desteklemek için ek tedbirler duyurdu. Buna nazaran;

Banka, bugüne kadar 40 milyar sterline kadar alım teklifinde bulunan 8 günlük ihale gerçekleştirdi ve yaklaşık 5 milyar sterlin tahvil alımı gerçekleştirdi. Kullanılmayan kapasiteyi, kalan beş ihalenin azamî boyutunu, her bir açık artırmada mevcut 5 milyar sterline kadar olan düzeyin üzerine çıkarmak için kullanmaya hazır olunduğu belirtildi.

Banka Süreksiz Genişletilmiş Teminat Repo Kolaylığı (TECRF) başlatacak. Bu imkân bankaların, bu haftanın sonundan sonra da devam edecek olan likidite sigortası operasyonları aracılığıyla müşterilerinin yükümlülük temelli yatırım (LDI) fonlarının karşı karşıya olduğu likidite baskılarını hafifletmelerine yardımcı olacak. Bu operasyonlar kapsamında Banka, endeks ilişkili altınlar dahil olmak üzere Sterling Mali Çerçeve (SMF) kapsamında uygun olan teminatları ve ayrıyeten şirket tahvili teminatı üzere SMF kapsamında olağanda uygun olandan daha geniş bir teminat yelpazesini kabul edecek.

Banka ayrıyeten LDI fonlarının karşı karşıya olduğu likidite baskılarının daha da hafifletilmesini desteklemek için her Salı sistemli endeksli uzun vadeli repo operasyonlarıyla hazır olacak. Bu kalıcı imkan, endeks ilişkili altınlar da dahil olmak üzere SMF’ye uygun teminat karşılığında bankalara ek likidite sağlayacak ve böylelikle LDI karşı taraflarına borç vermelerini destekleyecek. Likidite, Merkez Bankasının geçen hafta başlatılan ve her Perşembe banka kuru üzerinden sınırsız ölçüde rezerv sunan yeni kalıcı kısa vadeli repo tesisi aracılığıyla da mevcut olacak.

Sterlinde son durum

Eylül’de tarih düşük düzeye gerileyen sterlin, Ekim ayının birinci süreç haftasında dolar karşısında 1,14’e hakikat toparlanma gösterdi. Parite, doların tekrar yükselişe geçmesinin tesiriyle 1,10 yakınında süreç görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Previous Article

Ulusoy Un’un Samsun’daki fabrikası yine devrede

Next Article

XRP, Ripple’ın davayı kazanacağına dair beklentilerle yükselişini sürdürüyor

You might be interested in …

Doğal gaza artırım yapıldı

Investing.com –  Konutlarda kullanılan doğal gaza %35 zam yapıldı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), 1 Nisan (bugün) itibarıyla geçerli …