İngiltere Merkez Bankası Lideri, inanılmaz toplantı beklentilerine cevap verdi

GBP/USD
+1,06%

Portföy’e Ekle/Kaldır
Takip listesine ekle
Konum Ekle

Pozisyon muvaffakiyetle eklendi:

Lütfen varlık portföyünüze isim verin
Çeşidi: Al Sat
Tarih:

Ölçü:
Fiyat
Puan Kıymeti:

Kaldıraç: 1:1 1:10 1:25 1:50 1:100 1:200 1:400 1:500 1:1000
Kurul:

Yeni bir takip listesi oluştur Oluştur Yeni varlık portföyü oluştur Ekle Oluştur + Öteki durum ekle Kapat

Investing.com – İngiltere hükümetinin açıkladığı vergi indirimlerinin büyüme ve enflasyon üzerindeki baskıları artıracağı telaşı, sterlinin tarihi düşüş yaşamasına neden oldu. Piyasalar İngiltere Merkez Bankasında harika bir toplantı beklerken Lider Bailey’den dün yazılı açıklama geldi.

İngiltere Merkez Bankasından takipteyiz mesajı

Başkan Bailey, Merkez Bankasının finansal varlıkların değerli ölçüde yine fiyatlandırılması ışığında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirtti.

Hükümetin açıkladığı güç fiyat garantisi paketine atıfta bulunulan açıklamada bu tedbirlerin enflasyondaki kısa vadeli tepeyi düşüreceğine dikkat çekildi.

Para siyasetinin rolünün orta vadede daha fazla enflasyona yol açacak talep artışını engellemek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 3 Kasım’da planlanan tarihte toplantının yapılacağı söz edildi. Gelecek toplantıda hükümetin açıklamalarının talep ve enflasyon üzerindeki tesiri ve sterlindeki düşüşün tam bir değerlendirmesinin yapılacağı ve buna nazaran hareket edeceği belirtildi.

Enflasyonda %2 amacına bağlı kalınacak

Başkan Bailey, açıklamasında Merkez Bankasının orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir formda %2 amacına döndürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini tabir etti.

Sterlinde son durum

Dünkü sert kaybın akabinde inanılmaz faiz toplantısı beklentisiyle 1,08’e çıkan sterlin/dolar, Merkez Bankası Lideri Bailey’in yazılı açıklamasının akabinde güne sakin başladı. Piyasalara toplantının vaktinde yapılacağının duyurulmasının akabinde gelecek toplantı için 100 baz puanlık faiz artışı fiyatlaması tartı kazandı. Dünkü oynaklık piyasada 150 baz puan beklentisi yaratmıştı.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

Dolar/TL bugün bir defa daha rekor tazeledi

Next Article

ABD piyasaları kapanışta karıştı; Dow Jones Industrial Average 0,43% paha kaybetti

You might be interested in …