AB ile İBB arasında “Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi’ konusunda mutabakat zaptı, Litvanya’dan gelen bir heyetle İBB’nin Saraçhane yerleşkesinde imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde AB, İBB’ye sürdürülebilir enerji konusunda projelerin geliştirilmesi için hem danışmanlık hizmeti hem de 3 milyon avro hibe desteğinde bulunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mayıs 2021 tarihinde “EUforEnergy” programı kapsamında, “Enerji Dönüşümü için Avrupa Birliği (AB): Batı Balkanlar ve Türkiye’de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi’ne yaptığı başvuru geçtiğimiz günlerde olumlu sonuçlanmıştı. Projeyle birlikte AB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Planı”nın (SECAP) geliştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verecek, teknik destek ve kapasite desteği sağlayacak.

Proje danışmanlığı Litvanya’dan

İBB’nin sürdürülebilir enerji vizyonuna önemli katkı sağlayacak proje anlaşmasının imzaları, Litvanya’dan Merkezi Proje Yönetimi Ajansı (Central Project Management Agency – CPMA) Direktör Yardımcısı Jurate Lepardiniene ve İBB Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka arasında imzaladı. İBB Dış İlişkiler Daire Başkanlığı AB İlişkileri Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleşen imza töreninde ve Çevre Koruma Müdürlüğü ile Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu.

“İBB ile gelecek adına çok daha iyi işler çıkaracağımıza inanıyoruz”

İmza töreninde görüşlerini paylaşan, CPMA Direktör Yardımcısı Lepardiniene, İBB’nin sürdürülebilir enerji alanındaki gayretlerinin heyecan verici olduğunu söyledi. Jurate Lepardiniene sözlerini şöyle sürdürdü:

Alkanalka: “Küresel ısınmaya karşı artık somut bir eylem planına sahip olacağız”

Atılan imzaların ardından, proje hakkında bilgiler aktaran İBB Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka, “Bu proje ile çağımızın ve geleceğimizin en büyük problemi olan küresel ısınmaya karşı mücadelede İBB, artık somut bir eylem planına sahip olacak.” dedi.

Alkanalka şu ifadelerde bulundu:

-Foreks Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz