İstihdam, Euro Bölgesi enflasyon ve PMI dataları, Çin’de sakinlik – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – ABD’nin Mart ayında yine yarım milyon iş artışı yaşamış olması bekleniyor. Çünkü yaşam maliyetlerindeki artış, aktif olmayan kişilerin tekrar işgücüne katılmasına yol açıyor. Euro Bölgesi’ndeki enflasyon tüm zamanların zirvesinde ve Ukrayna’daki savaşın etkisi ekonomi verilerinde ilk kez görüldü: imalatta sert bir yavaşlama yaşandı. İlk çeyreği zayıf bir notla bitiren borsa ikinci çeyreği yükselişle açacak. Çin’deki COVID-19 karantinaları ve borsada bazı hisselerin askıya alınması, ülke ekonomisiyle ilgili endişeleri canlandırdı. Petrol fiyatları yine 100 dolar üzerinde yerini pekiştiriyor.

İşte 1 Nisan Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İstihdamda güçlü bir artış daha bekleniyor – işgücüne katılım oranına dikkat

Bugün istihdam raporu paylaşılacak. Aylık JOLTs anketi, iş açıklarının rekor seviyelere yakın olduğunu ve Mart ayında ‘iş bırakma’ oranının bir miktar yükseldiğini göstermişti.

Tarım dışı istihdamda 490.000 artış yaşanmış olması bekleniyor. Bu, COVID-19 ile ilgili kısıtlamaların kaldırılmasıyla yılın başlarında yaşanan daha da büyük sıçramaların ardından normalleşmeye doğru bir adım olarak görülebilir.

İşsizlik oranının %3,8’den %3,7’ye inmesi beklenirken ortalama saatlik kazançlar için beklentiler, büyümenin %0,6’dan %0,4’e düşmüş olduğu yönünde.

Bununla birlikte raporun tartışmasız en önemli unsuru işgücüne katılım oranı olacak. Daha yüksek yaşam maliyetlerinin, insanları işgücüne tekrar girmeye zorlayacağı düşünülüyor.

2. Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor kırarken İngiltere’de enerji fiyatları yükseldi ancak Rusya gaz tedarik etmeye devam ediyor

Cuma günü Avrupa’da yine merkezde yükselen yaşam maliyetleri var: Euro Bölgesi enflasyonu, Mart ayında %7,5’u gördü – bu, euro oluştuğundan beri görülen en yüksek seviye. Enerji fiyatlarındaki artışın devam ettiğini düşünürsek daha da kötüsü gelecek. Bu nedenle Markit’in imalat PMI okumasının 13 ayın dibini görmesi şaşırtmadı.

İngiltere’de hanehalkının enerji fiyatı tavanında artış yapılacak. Bu da birçok tüketicinin, özellikle de daha yoksul olanların faturalarında ani ve keskin artışlara yol açacak.

Durum Kuzey Afrika’da daha da kötü: BM Dünya Gıda Programı’nın yeni bir raporuna göre enflasyon, roket hızıyla yükselen gıda fiyatları nedeniyle yükseliyor.

Her iki gelişmenin kökeni de kısmen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar izlenebilir. Bu işgalin başlaması ile dünya tahıl, petrol ve gaz ticareti aksadı. Bununla birlikte ödemelerin ruble ile yapılmasını direten yeni kurallarda yapılan bazı değişikliklerin ardından Rusya Avrupa’ya gaz tedarik etmeye devam ediyor. Yeni düzenlemelerin net etkileri yüzeysel. Spot fiyatlardaki artışla birlikte iletim sistemi verileri, alıcıların Gazprom (MCX:GAZP) ile olan uzun vadeli sözleşmelerine daha fazla bel bağlaması nedeniyle Rusya’nın Avrupa’ya, son dört ay içinde hiç olmadığı kadar FAZLA sevkiyat yaptığını gösterdi.

3. Borsa yükselişle açılacak; parça kıtlığı nedeniyle Ford (IS:FROTO) ve GM tesisleri boşta

İlk çeyreği olumsuz bitiren ABD borsaları yükselerek açılacak. İlk çeyrekte üç endeks de yaklaşık %1,5 civarı kayıp yaşadı.

Dow 210 puan artarken S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,8 artış gösterdi.

Çin’deki karantinalar fabrika ve lojistik merkezlerini çok daha fazla etkilemeye başladığından tedarik zincirindeki bozulmalara yönelik korkular yine canlandı.

Perşembe günü Ford ve GM, bileşen kıtlığı nedeniyle bazı tesislerini geçici olarak kapatacaklarını söyledi.

4.Çin’deki fabrika üretimi küçüldü, borsada gayrimenkul hisseleri toplu olarak askıya alındı

Çin’deki COVID-19 vaka sayıları tartışma yaratmaya devam ediyor ancak resmi PMI verilerinin ardından ülkenin daha küçük ve bağımsız işletmelerini kapsayan Caixin imalat PMI okuması da Mart ayında faaliyette küçülme olduğuna işaret etti. Şubat ayında 50,4 puan iken Mart ayında 48,1 puan ile iki yılın en düşük seviyesine indi.

Ülkenin emlak sektöründe sorunların çözülmediğine işaret eden yeni göstergeler de vardı. Hong Kong Borsası, tüm yıl raporlarını sunmaları gereken son tarihi yakalayamayan 30’dan fazla şirketin hissesini askıya aldı. Bu hisseler arasında daha önce sektörün en güçlü bilançosuna sahip isimlerinden biri olan Shimao ve yabancı tahvil piyasalarının en büyük Çinli kullanıcılarından olan Kaisa var.

Çinli diplomatlar Brüksel’de AB ile görüşecek ancak ülkenin, Ukrayna’ya karşı Rusya’ya olan desteğinde azalma görülmesi beklenmiyor.

5. OPEC+ hüsrana uğradı, petrol yine 100 doları geçti

Başkan Joe Biden Stratejik Petrol Rezervi’nden petrol kullanmaya başlayacağını söyledikten sonra büyük zarar gören ham petrol fiyatları yine zemin kazandı.

100,84 doları gören WTI %0,1 düşüşle 100,19 dolar olurken Brent %0,1 artışla 104,85 dolara yükseldi.

Bu hareketler öncesinde Perşembe günü OPEC+, 1 Mayıs’tan itibaren üretimi, planlanmış 432.000 varilden daha fazla artırması yönündeki çağrıları yine reddetti. Ek artış bekleyenlerin, bugün paylaşılacak olan Baker Hughes kuyu sayımına bakması gerekecek.

Previous Article

Ticaret Bakanlığının tüketici lehine kanun değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı

Next Article

Türk Telekom: “İnternete %67 artırım yapıldığına dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır”

You might be interested in …