Investing.com –  Tarım dışı istihdam, Fed’in para politikası sürecinde en belirleyici verilerin başında geliyor. Enflasyondaki yükselişin geçici olacağını düşünen Fed için ülke ekonomisindeki istihdamın güçlenmesi, gelirin artması ve iş gücü piyasasının canlanması öncelikli hedef, bu nedenle istihdam verisinin de piyasalardaki volatilitesi yükseldi.

Bugün açıklanan tarım dışı istihdam Ağustos ayında olduğu gibi beklentilerin çok altında kaldı, fakat verinin diğer kalemleri olan ücretler %0,6 artışla Nisan sonrası en yüksek performansı gösterirken işsizlik oranı da pandemi dönemindeki en düşük seviyeye geriledi. Ücretlerdeki artışta enflasyon etkisi önemli olurken zayıf istihdama karşın işsizlik oranında gerilemenin nedeni ise iş gücüne katılımın azalması. Öte yandan istihdam edilen sektörlerin çoğu salgın etkisiyle kısıtlanan alanlardaki gevşeme yani normalleşmeye bağlı hizmet sektörü ağırlıklı.

Veri setinde istihdam kaleminin düşük gelmesiyle ilk fiyatlama dolar negatif oldu ve ABD Dolar Endeksi verinin ardından 93,93 seviyesine geriledi, ardından tekrar 94,20’ye yükseldi, ancak günlük bazda henüz pozitif tarafa geçmiş değil. Haftalık bazda ise endeks 94,0 seviyesini koruduğu taktirde (gün sonu kapanış), güçlü kalmış olacak.

İlk tepki olarak 1.762 dolar seviyesinden 1.781 dolara çıkan ons altın son saatte 1.770 dolardan işlem görüyor. Kıymetli metal haftalık bazda %0,65 primli işlem görüyor. Günün devamında 1.758 dolar seviyesinin korunması durumunda fiyat haftayı sınırlı da olsa pozitif kapatmış olacak.

Bu hafta içinde 1,1530 seviyesine gerileyerek Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gören EUR/USD verinin ardından 1,1586’ya yükseldi, parite son saatte 1,1560’dan işlem görüyor ve haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Parite bu haftayla beraber 5. haftayı da düşüşle kapatmış olacak. Sene başı kayı ise %5.

Günün ilk yarısında 8,9717 ile rekor kıran USD/TRY kuru, istihdam öncesi 8,91’e geriledi ve verinin ardından 8,88’in altını test etti, ancak son saatte 8,91’den işlem görüyor. Kurun bu hafta rekor kırsa da haftalık bazda kazancı %1’in altında.

Ons ve dolar kurundaki hareketlilikle 510 TL’ye yaklaşarak 16 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gören gram altının haftalık kazancı %1’in üzerinde.

ABD 10 yıllık tahvil faizi bu hafta 1.45 seviyesinden 1.60’a yükselerek 4 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Faiz, gün içinde 1.55’e geriledi, fakat ardından tekrar 1.60’a yükseldi.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz