Japonya Merkez Bankası Lideri: “CBDC çıkarmak üzere bir planımız yok”

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bankanın şu anda dijital bir para birimi başlatmayı (CBDC) planlamadığını söyledi. Ancak bu açıklamalardan önce Japonya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmalara başladığını, ikinci aşamaya geçtikleri gibi çeşitli açıklamalar yapmıştı. Başkan Harujiko’nun bu açıklamaları insanların kafasında soru işareti bıraktı.

BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, kısa süre önce Merkez Bankası’nın dijital para birimi konusundaki tutumunun değişmediğini ancak, şimdilik merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarmayacaklarını söyledi.

Haruhiko Kuroda’nın yaptığı açıklamalar sonucunda Japonya Merkez Bankasının CBDC’yi hemen çıkarmayacağını ancak ilgili çalışmalara devam ettiğini söyleyebiliriz.

Japonya’daki bir Fintech Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Kuroda, Merkez Bankasının neden bir CBDC başlatmak için acele etmediğini açıkladı ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Bununla birlikte Kuroda, süreci sağlıklı yönetmek için yurt içi ve yurt dışındaki bilirkişilerle irtibatta olduğunu da söyledi.

Japonya, Rusya’ya Yaptırım Uygulayabilir

Rusya, Ukrayna’ya saldırdıktan sonra Amerika ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulamaya başladı. Japonya da Rusya’ya yaptırımlar uygulamak istedi.

Japon bir hükümet yetkilisi, Döviz ve Dış Ticaret Yasası’nı, kripto para borsalarını da kapsayacak şekilde değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Yetkili tarafından önerilen bu değişikliğin, yaptırım uygulanan ülkelerin kripto paralar kullanarak yaptırımlardan kaçmasını önlemek için gerçekleştirileceği belirtildi.

Bu kapsamda çeşitli adımlar atan Japon düzenleyici kurum, kripto para borsalarından, yaptırım uygulanan ülkeler için işlemlere izin vermemelerini istedi.

Yaptırım uygulayan birçok ülke, Rusya’nın bu yaptırımlardan etkilenmemek için kripto paraları kullanabileceğinden şüpheleniyordu. Ancak son verilere bakıldığında Rusya, yaptırımlardan kaçınmak için kripto paralara yönelmiyor.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Previous Article

Kripto piyasalarındaki düzeltmeye karşın Solana pahasını koruyor

Next Article

Euro Bölgesi’nde enflasyon tarihi yüksek düzeye çıktı

You might be interested in …