Japonya’nın ÜFE enflasyonu 41 yılın doruğuna yakın seyretti

Yazar – Ambar Warrick

Investing.com – Pazartesi günü açıklanan datalara nazaran yüksek ham husus fiyatları ve zayıflayan yen, işletmelerin karşılaştığı fiyat baskılarını artırırken Japonya’nın üretici fiyat enflasyonu Kasım ayında yaklaşık 41 yılın en yüksek düzeyinde sabit kaldı.

Japonya Merkez Bankasının (BoJ) ön bilgilerine nazaran ülkenin üretici fiyat endeksi (ÜFE), bir evvelki ay %9,1 iken Kasım ayında yıllık bazda %9,3’e yükseldi. Bu oran %8,9 olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Aylık bazda ÜFE, Kasım ayında %0,6 büyüyerek bir evvelki aya nazaran değişmedi lakin %0,5’lik büyüme varsayımlarını aştı.

Bu yılın başlarındaki %10’un üzerinde olan doruğun biraz altında kalan bu sayı, ÜFE’nin Ekim ayında ulaştığı 41 yılın en yüksek düzeyine hakikat ilerlemeye başladığının da sinyalini verdi.

BoJ tarafından yapılan açıklamada elektrik, gaz ve su fiyatlarının ÜFE datalarına en büyük katkıyı yapan kalemler olduğu belirtildi. Yeniden de esas emtiaların ithalat fiyat enflasyonu, Kasım ayında bir evvelki aya nazaran biraz zayıflamış görünüyor.

Çoğu üreticinin artan maliyetleri müşterilerine yansıtması ve bunun da ülkenin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) fiyatlarını üst çekmesi nedeniyle Japon iktisadı bu yıl yüksek enflasyondan kaynaklı değerli sorunlarla karşı karşıya.

TÜFE de bu yıl son 40 yılın en yüksek düzeyine çıkarak dördüncü çeyrekte tüketici harcamaları üzerindeki baskının artacağının habercisi oldu. Güçlü sermaye harcamalarındaki daralmanın kapsamı daha düşük revize edilmiş olmasına karşın Japon iktisadı, üçüncü çeyrekte beklenmedik halde küçüldü.

Zayıflayan yen de bu yıl enflasyona büyük katkıda bulundu. Mahallî faizler ile ABD’deki faiz oranları ortasındaki farkın açılmasıyla, para ünitesi bir orta dolar karşısında son 30 yılın en zayıf düzeyinden süreç gördü.

BoJ bu yıl artan enflasyona karşın ultra güvercin para siyasetine büyük ölçüde bağlı kaldı – bu eğilim yen üzerinde ağır bir baskı ögesi oldu.

Yine de Japonya’nın para ünitesi, son aylarda BoJ’un muhtemel bir siyaset değişikliğine ait spekülasyonlardan yararlandı.

Previous Article

Hafta kapanışı: Son 7 günde piyasalara istikamet veren 5 gelişme

Next Article

BIST şirketlerinden yeni haberler

You might be interested in …