Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) hissesi, Covid-19 aşısının takviye dozlarında 3.aşama gerçek dünya çalışmasının umut verici sonuçları üzerine Salı günü %1 üzerinde artış yaşadı.

Şirket, ilk dozdan iki ay sonra yapılan takviye aşısının %94 etkili olduğunu söyledi. Takviye aşının, antikor seviyelerini tek doza göre dört ila altı kat artırdığını belirtti.

İlk dozdan altı ay sonra verilen takviyelerin daha yüksek koruma sağladığının ortaya çıktığı belirtildi. Şirket, tüm artışların yaştan bağımsız olduğunu söyledi.

J&J’nin Covid-19 aşısı, batılı ekonomilerin onayladığı ve tek doz uygulanan tek kaşı.

Şimdiye kadar 14,8 milyon civarı Amerikalı şirketin tek doz aşısını oldu. Çalışma, J&J aşısını alan 390.000 kişiyi kapsıyordu.

Cuma günü bir danışma komitesi, 65 yaş üstü kişilere ve diğer kırılgan nüfus gruplarına Pfizer (NYSE:PFE) takviye aşılarını önerdi. FDA’nın nihai kararı her an çıkarması bekleniyor. Panel, Biden yönetiminin desteklediği bir plan olan Covid-19 takviye dozlarının geniş çapta onaylanmasına karşı oy kullandı.

dünyanın çoğu hala aşılanmamış olduğu için virüs bu ülkelerde serbestçe yayılıp mutasyona uğradığından yönetimin takviye dozlarla ilgili planları başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere çeşitli çevrelerden tepki aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz