Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – JPMorgan (NYSE:JPM) Çarşamba günü %0,6 yükseldi. Bankanın geliri beklentilerin altında kalsa da üçüncü çeyrek kazancı tahminleri aştı.

Banka, gelişen ekonomik çevreye karşılık salgın döneminde kaydettiği rezervlerinden 2,1 milyar dolar kullandı. Bu, net kârının yıllık %24 civarı artışla 11,68 milyar dolara yükselmesini sağladı. Ancak geliri sadece %1,3 artışla 29,64 milyar dolara çıktı.

Kurumsal ve yatırım bankacılığı birimleri, gelirine yıllık %7 katkı yaparak 12,39 milyar dolara çıkardığı için bankanın kalesiydi. Sermaye piyasaları çok sayıda ilk halka arz, fon toplama, hisse ihraçları ve geri alımlarla canlı kalırken danışmanlık hizmetleri ve öz sermaye sigortacılığına yönelik yüksek bir talep vardı.

Yatırım bankacılığı ve öz sermaye gelirleri artarken sabit gelir, döviz ve emtiadan gelen kazancı %20düşüş yaşadı. Piyasalar ve menkul hizmetleri geliri ise %4 düşüşle 7,5 milyar dolara geriledi.

Bununla birlikte kurumsal ve yatırım bankacılığı gelirleri de ikinci çeyrekte gördüğü zirvesinden düştü.

Varlık ve servet yönetim işinin geliri, yüksek yönetim ücretleri ve mevduat ve kredi bilançolarındaki büyüme sayesinde %21 artarak 4,3 milyar dolara ulaştı.

Yüksek mevduat bilançoları ve müşteri yatırım varlıkları sayesinde tüketici ve kurumsal bankacılık geliri de arttı. Ancak konut kredisi ve kart ve otomobil işi zarar gördü. Konut kredisi işinde hizmet geliri düşerken kart işindeki satın alma maliyetleri yükseldi. Sonuç olarak genel anlamda tüketici ve iletişim bankacılığı işindeki geliri, yıllık bazda düşüş yaşadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz