İSTANBUL, 4 Mayıs (Reuters) – Kale Grubu, Kalekim ile ilk defa sahibi olduğu bir şirketin halka arz ederken, ileride başka şirketlerini de halka arz edebileceğini bildirdi.

Yapı kimyasalları alanında faaliyet gösteren Kalekim’in halka arzında talep Perşembe ve Cuma toplanacak.

Halk arzda 4,5 milyon lira ek satış dahil 34,5 milyon lira nominal değerde hisse 13,75 – 14,75 fiyat aralığından satılacak. Buna göre halka arz büyüklüğü 474,4 milyon lira ile 508,9 milyon lira arasında olacak.

Kale Grubu şirketlerinin CFO’su Haluk Alperat, düzenlenen basın toplantısında Kale grubunun başka şirketlerini halka arz etmeyi düşünüp düşünmediği sorusuna, “Yönetim kurulunun aldığı bir karar yok. Ama prensip olarak ana hissedarımız Zeynep Bodur Hanım ile görüşmelerimizde Kale Seramik’i de ileride halka açık olarak görürüz… Kale Havacılık’ı da önümüzdeki dönemde halka açık olarak görürüz, bunları da hedefliyoruz.” cevabını verdi.

Alperat, ek satışın da gerçekleşmesi halinde %30’u halka arz edilecek Kalekim’deki Kale grubunun paylarının %70’in altına düşmesini istemediklerini de ifade etti.

Halka Arz Geliri Yurt İçi ve Yurt Dışı Büyümede Kullanılacak

Halka arzın bir bölümü ortak satışı, bir bölümü sermaye artırımı şeklinde yapılacağı için şirkete en az 200 milyon lira sermaye girmesi bekleniyor.

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu, halka arz gelirinin %60-70’inin yurtiçinde satın alma veya fabrika yatırımları için kullanılacağını, geri kalanı ile Almanya, Romanya ve Pakistan başta olmak üzere yurtdışı pazarlarda büyümek için yatırım yapacaklarını ifade etti.

Şirketin elindeki nakit düşüldüğünde ise borcu bulunmuyor. Karaoğlu, borç bulunmamasının üretim artırıcı yatırım yapmak için fırsat olduğunu ifade etti.

GfK tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye seramik uygulamaları yapı kimyasalları pazarındaki payı %53,4 olan şirketin satış gelirleri 2019 yılında %10,1 artışla 381,4 milyon TL, 2020’de ise inşaat sektöründeki hızlı büyümeye ve ihracat gelirlerinin katkısıyla %37,9 artarak 526,2 milyon lira oldu.

Yurtiçi pazarın daraldığı 2019 yılında ihracata daha fazla yönelen şirketin satış gelirleri içinde ihracatın payı 2020 yılında %29.6 olurken öncelikli stratejileri arasında yurtdışı satışlarını artırmak yer alıyor.

Şirketin dönem kârı ise 2019’da %24,4 artışla 29,4 milyon lira, 2020’de %185,1 artışla 83,9 milyon lira oldu.

Satılacak payların %68’i yurt içi bireysel, %20’si yurtiçi kurumsal, %10’u ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara, geri kalanı şirket çalışanlarına ayrıldı.

Halka arzı Ak Yatırım liderliğindeki konsorsiyum yönetecek.

Haberi bildiren: Can Sezer, Ebru Tuncay
Redaksiyon: Nevzat Devranoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz