Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özhaseki, rezerv alan tartışmalarına ilişkin, “Kimsenin malında, mülkinde, toprağında gözümüz yok.” dedi.

Rezerv Alan Tartışması

Özhaseki, rezerv alan tartışmalarına ilişkin, “Mevcut yasada yeni yerleşim alanı olarak geçen tabir var. Onu mahkemelerimiz rezerv alanları yerleşim alanı deyince bizim yerleşim alanlarının dışında boş bir alan olarak anlıyor. O zaman şehir içinde bulduğunuz araziyi mahkeme siz yapamazsınız diyor. Ve yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bizim yapacağımız kentsel dönüşüm sekteye uğruyor. Yeni yerleşim alanı tabiri çıkınca bizim kullandığımız alanlar içinde yer varsa rezerv alan olarak kullanmak istiyoruz.” dedi.

Özhaseki, rezerv alan ilan edilen yerlerin genellikle boş alanlar olduğunu belirterek, “Siz bir yerden kentsel dönüşüm yaparken, bir de gidip de milletin oturduğu evleri rezerv alan ilan edip uğraşır mısınız?” diye konuştu.

Yerleşik Yerlerde Rezerv Alan Uygulaması

Özhaseki, yerleşim yerlerinde rezerv alan uygulaması yapılmayacağını belirterek, “Orada kamu alanı varsa mevcut yerleşim yerleri içerisinde, burayı biz rezerv alan ilan edelim istiyoruz. Yürütmeyi durdurma kararı vermesinler istiyoruz. Orada belki bizim sosyal donatıya ihtiyacımız var. İlle de konut olması şart değil.” dedi.

Kentsel Dönüşümde Kira Desteği

Özhaseki, kentsel dönüşümde kira desteğinin nasıl olacağını da açıkladı. Özhaseki, “Yasalar çıkarken yapmaya çalıştığımız tek şey olası bir depremden vatandaşımızı korumak. Bunun dışında bir derdimiz yok. 50+1 sağlandığında itiraz edenler varsa yüzde 100 vatandaşımız evi güvenli hale geitrin diyor. Endişeler var. Nasıl gidereceğiz. Kira yardımında bulunacağız. Kirada kalabilmeleri 2 sene içerisinde ne ise onu vereceğiz. Sonrasında değer farkı oluşacaksa minimize etmeye çalışıyoruz. Ödeyebileceği bir miktarda tutmaya çalışıyoruz.” dedi.

Tapuda Şerh

Özhaseki, “Vatandaşın üstüne çok yük gelmeden cüzi bir miktarda kurtarmaya çalışacağız. Vatandaş diyelim ki 1 lira bile ödeyemem diyor. O zaman yaptığımız teslim ettiğimiz evde oturabilir. Tapuda borcu hususunda şerh düşeceğiz. O borcu ödediği gün tapusunu kendi alacak.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıklamaları, kentsel dönüşümde yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Rezerv alan tartışmalarına ilişkin yapılan açıklamalar, bu alanların genellikle boş alanlar olacağını ve yerleşim yerlerinde rezerv alan uygulamasının yapılmayacağını ortaya koyuyor. Kira desteğiyle ilgili yapılan açıklamalar ise, kentsel dönüşüme katılan vatandaşların mağduriyetinin önlenmesine yönelik bir adım olarak değerlendirilebilir.