Kripto para dalında bugün öne çıkan haberler

Investing.com – Kripto para dalında günün öne çıkan gelişmeleri ortasından derlediğimiz haber özetimize göz atabilirsiniz. 

Elon Musk’ın yatırımı sonrası Twitter payı yüzde 25, Dogecoin yüzde 10 yükseldi

Elon Musk, 3 milyar dolara yakın Twitter payı satın aldıktan sonra toplumsal medya platformunda en büyük hissedar pozisyonuna yükseldi.

Bu haberle ilgili raporların ortaya çıkmasının akabinde, TWTR’nin piyasa öncesi fiyatları %25 artarak 39.31 dolardan (Cuma kapanış fiyatı) yaklaşık 50 dolara yükseldi.

Terra ağında toplam kilitli kıymet 31 milyar dolara yükseldi

Terra ağında kilitli toplam paha, son 7 gün içinde %17 artarak 31 Milyar Dolara ulaştı. Terra (LUNA) merkezsiz finans (DeFi) ekosistemi son vakitlerde bir faaliyet merkezi haline geldi. 

DefiLlama bilgilerine nazaran, Terra, TVL açısından en büyük ikinci Blockchain pozisyonunda ve şu anda Ethereum‘un ardında bulunan ağ DeFi’de kilitli toplam bedelin yaklaşık %11,88’lik bir hissesine sahip.

Reddit, Ethereum tabanlı NFT’leri entegre ediyor

Piyasa kıymeti açısından en büyük ikinci kripto varlığa sahip olan Ethereum ağı, bilhassa merkezsiz finans ve NFT bölümleriyle birlikte değerli bir büyüme gördü.

En büyük toplumsal ağlardan biri olan Reddit, platforma Ethereum tabanlı NFT’lerin entegre edildiğini duyurdu. Platformda test maksatlı avatar olarak kullanılmak üzere dört NFT, her biri 400.000 dolara satıldı.

Vitalik Buterin, Ethereum için endişelenmeye devam ediyor

Vitalik Buterin, Ethereum’daki kâr odaklı oyuncular hakkında kaygılarını lisana getirirken, topluluk farklı bakış açılarıyla karşılık verdi. Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde Ethereum’un geleceği hakkındaki tasalarını lisana getirmişti. 

Bununla birlikte, son ETHDubai aktifliğinin iştirakçilerinin, Buterin’in Ethereum için tehlikeli olacağını düşündüğü son zamanlardaki eğilimler hakkında tıpkı fikirde olmadığı görüldü.

Axie Infinity’nin Ronin ağı hackerları, çalınan Ethereum’ları taşımaya başladı

Axie Infinity‘nin 620 milyon dolar bedelinde Ethereum’u kaybeden cüzdan Ronin hack’i hakkındaki haberlerin akabinde siber saldırıyı düzenleyenlerin, çalınan varlıkları hareket ettirmeye başladığı tespit edildi.

Çinli kripto analisti Colin Wu’nun resmi Twitter hesabı Wu Blockchain’e nazaran, bilgisayar korsanlarının cüzdanından birinci olarak 1000 Ethereum, akabinde 200 Ethereum daha aktarılarak çalınan fonlar hareket etmeye başladı.

Jamaika, merkez bankası dijital para ünitesi kullanımına başladı

Jamaika Merkez Bankası, Nisan – Haziran periyodunda CBDC’yi başlatmaya hazırlanırken, Jamaika vatandaşları, artık ülkenin Jam-Dex merkez bankası dijital para ünitesini (CBDC) destekleyen bir dijital cüzdan açabilir.

Jamaika Ulusal Ticaret Bankası, ülkede Lynk dijital cüzdanına Jam-Dex için takviye ekleyen birinci kurum oldu ve BOJ’un süreçlerde akıcılık sağlamak için testleri tamamladıktan sonra öbür dört CBDC cüzdan sağlayıcısını da bünyesine katması bekleniyor.

Hindistan, kripto ticareti için yeni vergiler açıkladı

Hindistan Maliye Bakanlığı, tüm varlık transferlerinde kaynakta %1 oranında vergiden düşülebileceğini açıklarken, kripto piyasası şimdiden bir kaos durumuna hazırlanıyor. Duyuruda, verginin 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağı belirtildi.

Maliye Bakanlığı ayrıyeten tüm dijital varlık yatırımları ve kripto gelirleri üzerinde %30 sabit vergi açıkladı. Duyuru Maliye Bakanı’nın Bütçe konuşmasında geldi. Hükümet ayrıyeten, yatırımcıların bir ticaretteki kayıpları başkalarındaki çıkarlarla dengeleyemeyeceğini de açıkladı.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

ABD’de fabrika siparişleri 10 ayın en düşüğünde

Next Article

Borsa İstanbul haftanın birinci gününde nasıl hareket etti?

You might be interested in …