Kripto para dalında günün öne çıkan haberleri

Investing.com – Kripto para dalında günün öne çıkan gelişmeleri ortasından derlediğimiz haber özetimize göz atabilirsiniz. 

Ethereum ağında ödenen ortalama 7 günlük fiyatlar, Bitcoin‘den neredeyse 40 kat daha yüksek

Uzun müddettir yüksek ağ maliyetleri nedeniyle eleştirilen Ethereum (ETH) blok zincirinin süreç fiyatları, son vakitlerde Bitcoin’den (BTC) yaklaşık 40 kat daha yüksek yedi günlük bir ortalamaya sahip.

Sonuç olarak, Ethereum’un 5 Nisan’daki yedi günlük ortalama fiyatları, CryptoFees analitik platformu bilgilerine nazaran, Bitcoin’in yedi günlük fiyat ortalaması olan 623.285 dolardan 39.29 kat daha fazla olarak 24.487.397 dolar olarak kaydedildi.

Cardano, 5,1 milyona ulaşan adres sayısıyla yeni bir rekor kırdı

Cardano ağı, bugüne kadar %48’lik bir artışla ağ üzerinde çalışan beş milyondan fazla adres ulaşarak yeni bir dönüm noktası daha gördü. Kullanıcı sayısındaki değerli artış, ağdaki artan dApp ve tahlil sayısıyla bağlı olduğu düşünülüyor ve bu durum ağın temel büyümesine işaret ediyor.

Mart 2021’de Cardano ağındaki adreslerin sayısı 2,6 milyon civarındaydı. Hem TVL hem de adres sayısı metriğini karşılaştırarak, Cardano için akıllı mukaveleler teknolojisinin piyasaya sürülmesiyle adres sayısındaki artışın nedeni açıkça ortaya çıkıyor.

Binance, artık Terra (LUNA) staking’i destekliyor

Binance, Terra’nın %19,63’e kadar yıllık yüzde getirisi elde edilmesini sağlayan UST sabit kripto para için dayanak ekledi. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, artık Terra’nın UST sabit kripto varlığı için stake hizmeti veriyor. 

Kripto para borsası, Ağustos 2020’de DeFi staking’i başlatma planını duyurmuştu. Birinci olarak  kullanıcıların MakerDAO platformunun lokal sabit parası olan Dai’yi stake etmesine müsaade verildi.

Shiba Inu Burn portalı ödüllerle geliyor

Shiba Inu topluluğu büyük ölçülerde yakım yapılmasını istiyor ve Shiba Inu geliştiricileri, yeni tahliller getirmek için çaba ediyor.

Salı günü, Shiba Inu (SHIB) ekosisteminin resmi geliştiricilerinden Kaaldhairya, geliştiricilerin perde ardında üzerinde çalıştığı yaklaşan projeler hakkında bilgi verdi. Proje, SHIBARIUM, SHI, SHIBASWAP 2.0, Metaverse arazi satış aktifliği, yakım portalı ve daha pek çok şeyi içeriyor.

Lightning Network, Bitcoin ağı üzerinden stabil kripto para transferi gerçekleştirecek

Lightning Network’ün gerisindeki Bitcoin altyapı teknolojisi firması Lightning Labs, Bitcoin (BTC) ağının üzerinde yeni bir protokol olan Taro’nun lansmanını duyurdu.

Taro protokolü ile Lightning Network kullanıcıları artık Bitcoin Blockchain üzerinden Tether (USDT) üzere sabit paralar da dahil olmak üzere varlıkları yayımlayabilir ve aktarabilir. İhraç edilen varlıklar, Lightning Network üzerinden gerçekleştirilen süreçlere yerleştirilir ve yıl içinde ihraç edilen varlıklarda likidite takviyesi sağlanması planlanıyor.

Litecoin (LTC) ortakları ve AntPool, LTC Labs kuracak

Topluluk tarafından yürütülen bir kuruluş olan Litecoin Vakfı, açık erişimli bir kripto madenciliği havuzu olan AntPool ile dijital para araştırma laboratuvarı LTC Labs’ı kurmak için ortak bir muahede imzalandığını duyurdu. Ayrıyeten, merkezsiz uygulamaların geliştirilmesi, dijital para ünitesinin genişletilmesi ve Litecoin (LTC) tabanlı cüzdanlar ve projeler de araştırma kapsamına alınacak.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

Çin’de salgının imalat ve hizmet dalına faturası ağır oldu

Next Article

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok yükselen ve düşen pay senetleri

You might be interested in …