Investing.com – Kripto para piyasası bugün hafif düşüş yönlü bir seyir izliyor. Bitcoin 57.000 doların üzerinde tutunmaya çalışırken Ethereum %1,2 düşüşle 3.500 doların hemen üzerinde. İlk 10’da Binance Coin, %4’e yaklaşan yükselişiyle pozitif ayrışırken XRP, Polkadot ve Dogecoin’in %4’ten fazla düştüğü görülüyor.

İlk 100’de günün en çok artış gösteren kripto parası, %14,25 ile Waves oldu. 30,18 doların üzerine çıkan Waves’in haftalık getirisi de %10’u aştı.

IOTA ise %12’ye yakın düşerek 1,33 dolara geriledi ve günün hayal kırıklığı yaratan altcoin’i oldu.

Bitcoin baskınlığı %46,5, Ethereum baskınlığı ise %17,9’da.

Bugün piyasada yaşanan bazı önemli gelişmelere bakalım.

1- JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in değersiz olduğunu iddia etti

Geçmiş yıllarda kripto para birimlerine yönelik eleştirel açıklamalarıyla gündemden düşmeyen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, yorumlarına bir yenisini daha ekledi. ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ın başındaki isim olan Dimon, Bitcoin’in değersiz olduğunu iddia etti.

Kripto para düzenlemelerinin kaçınılmaz olduğunun altını çizen CEO, daha önce de kripto paraların bir dolandırıcılık faaliyeti olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişti. Dimon daha sonra özür dilese de bu yorumları uzun yıllar unutulmadı.

Sessizliğe büründüğü dönemde kurumu JPMorgan’ın kripto para hizmetleri vermeye başladığı hatırlatılan Dimon, “Müşterilerimiz yetişkin insanlar. Sigara da içmemeniz gerekir ama satışa açık bir üründür.” şeklinde ilginç bir açıklama yaptı.

2- Türkiye’de bir kripto para borsası daha kapandı

Türkiye’nin en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinzo, faaliyetlerini sonlandırdı. Platform tarafından yapılan açıklamada borsanın altı ay kadar daha çevrim içi kalacağı belirtilirken kullanıcıların fiat ve kripto para cinsinden varlıklarını çekebileceği bildirildi.

Bu sene Thodex ve Vebitcoin gibi büyük borsaların ardından Coinzo’nun da kapanması, kamuoyundan kaygılı sesler yükselmesine sebep oldu. Türkiye’de kripto paraların akıbeti belirsizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayında kripto paralarla ilgili olarak, “Onlarla ayrı bir savaşımız, ayrı bir mücadelemiz var.” ifadesini kullanmıştı.

3- Binance, BSC’nin büyümesi adına milyar dolarlık fon ayırdı

Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance, BSC ekosistemini genişletmek adına 1 milyar dolarlık bir fon başlattı. Dört kategoriye ayrılan fonda yetenek geliştirme, likidite teşvik programı, kurucu program ve yatırım ile kuluçka programı yer alıyor.

Yetenek geliştirme ve likidite teşvik programlarının yüzer milyon dolarlık bir bölüme sahip olacağı aktarıldı. Yatırım ve kuluçka programına ayrılan fon ise 500 milyon dolar değerinde.

Son olarak kurucu programına da 300 milyon dolarlık bir fon ayrılacağı aktarıldı.

Platformun CEO’su Changpeng Zhao, önümüzdeki dönemde Binance Smart (IS:SMART) Chain ekosistemine çok daha fazla kaynak ayıracaklarını ifade etmişti. 20 binin üzerinde aktif projeye ev sahipliği yapmak istediklerini belirten CZ, bunun birkaç sene içerisinde erişmek istedikleri bir hedef olduğunun altını çizmişti.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz