Kripto para kesiminde günün öne çıkan haberleri

Investing.com – Kripto para bölümünde günün öne çıkan gelişmeleri ortasından derlediğimiz haber özetimize göz atabilirsiniz. 

Near tokeni için Coinbase (NASDAQ:COIN) listelemesi yakın mı?

NEAR, piyasa kıymetine nazaran birinci 20 kripto varlığı ortasına girmiş durumda ve Binance, Huobi, KuCoin ve Upbit dahil olmak üzere sırf birkaç kripto borsasında listeleniyor. bu durum bilhassa ABD üzere hacimli pazarlarda süreç görmesini kısıtlıyor.

Fakat piyasada çıkan söylentiler, ABD merkezli büyük kripto para borsası Coinbase’in, kripto parayı önümüzdeki birkaç ay içinde platformunda listeleyeceği tarafında. 

Başka yandan Sam Bankman-Fried kurucusu ve CEO’su olduğu FTX, yatırım kolu FTX Ventures’ın Near Protocol’ün bu hafta açıklanan son 350 milyon dolarlık yatırım fonu iştirakçilerinin biri olduğu göz önüne alındığında borsanın yakın vakitte NEAR tokenini platformuna dahil etmesi şaşırtan olmaz.

Avalanche, Terra UST rezervine eklendi 

Avalanche (AVAX), Terra Luna Vakfı’nın Avalanche’ı UST rezervine eklediğini açıklamasından sonra talebinde bir artış görerek fiyatı yükseldi. Bu gelişmenin yanında Terra Luna Vakfı yeni bir oyun alt ağı oluşturmak için Avalanche ile bir paydaşlık duyurdu.

Shinhan Bank, Güney Kore’de şirketlere kripto hizmeti teklifi götüren birinci banka oldu

Güney Kore merkezli Shinhan Bank, ülkede kripto para ünitesi ile ilgili hizmetler sunan birinci mahallî finans kurumu oldu. Ayrıyeten, Shinhan Bank, Belli Finansal Süreç Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımı Maddesi’nin uygulanmasının akabinde bu türlü bir teşebbüste bulunan birinci şirket. Bu yasa, kara para aklama ve terörle uğraş finansmanı (AML/CTF) düzenlemelerini sanal varlık hizmeti sağlayıcılarına kadar genişleten bir yasa olarak revize edildi.

Bitcoin madencilik devlerinin gözü Orta Doğu ve Avrupa’da

ABD’de konuşlu büyük ölçekli Bitcoin madencileri, güç ağır ve yavaşça düzenlenmiş sanayilerini genişletmek için İskandinavya, Orta Doğu ve başka bölgeleri araştırıyor.

Austin, Teksas merkezli madencilik şirketi Core Scientific’in CEO’su Mike Levitt Perşembe günü Miami’de düzenlenen 2022 Bitcoin Konferansı’nda, “ABD’de coğrafik olarak çeşitlendik lakin tıpkı vakitte ABD dışına da bakıyoruz” dedi. 

En mantıklı bölgelerin, birtakım ülkelerin uygun güç kaynaklarına ve sermayeye sahip olduğu İskandinavya ve Orta Doğu olduğunu söyledi.

Meksika, Bitcoin’i yasallaştırabilir

Dünyanın en büyük kripto kongresi Miami’de düzenlenen Bitcoin 2022 Konferansı sırasında, Meksikalı senatör Indira Kempis, önümüzdeki iki ay içinde Bitcoin’i ülkede yasal bir ödeme aracı haline getirecek bir yasa tasarısı sunma niyetinde olduğunu açıkladı.

Blockstream’in eski baş strateji sorumlusu Samson Mow ile birlikte Kempis, mevzuatın Bitcoin’i nüfus için anayasal bir hak haline getirmek ismine Fintek ve Para Yasası ile ilgili düzenlemeleri değiştireceğini açıkladı.

Kempis’e nazaran, Meksika’da 66 milyon kişi finansal sistemden dışlanıyor. Bu nedenle, senatör, Bitcoin’i bu sorunun tahlili olarak önererek, kapsayıcılık ve finansal eğitim sağlamayı hedefliyor.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

Araştırma: Kalp hastaları sigarayı bırakarak ömürlerini 5 sağlıklı yıl daha uzatabilir

Next Article

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: BIST 100’de yükseliş devam ediyor

You might be interested in …