Investing.com – Kripto para piyasalarına dünden sermaye girişi devam ederken toplam sermaye değeri, 2,4 trilyon dolar seviyesini aşmayı başardı. Mevcut değer yoğun satışların başladığı 7 Eylül seviyesine ulaşmasıyla dikkat çekiyor. Bugünkü işlem hacmi ise ortalama 109,8 milyar dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bitcoin (BTC) bugün 58.000 dolar eşiğinde

Kripto para piyasasına sermaye akışı devam ederken Bitcoin (BTC), son 3 gündür 57.500 dolar seviyelerinde karşılaştığı direnci bugün kırdı ve günün erken saatlerinde 58.500 dolara kadar yükseldikten sonra ABD işlem saatleri öncesi 57.700 dolar seviyesinde el değiştiriyordu.

Ethereum (ETH) 24 saatlik kazancı yüzde 10’a yaklaştı

Piyasanın en büyük altcoin’i Ethereum (ETH) ise bugün diğer katman 1 çözümü ağ projelerinin tokenleriyle birlikte piyasa ortalaması üzerinde bir performans gösteriyor. Hafta başında 3.300 dolar bandındaki kısa vadeli dip seviyesinden yükselişe geçen Ether, 3.500 dolar bandını sorunsuz geçtikten sonra son 24 saatte yüzde 8’in üzerinde getiri ve yükselen alıcı hacmiyle 3.800 dolar bandına doğru  ilerliyor. 

Diğer yüksek sermayeli Ethereum ağı alternatiflerinden Solana (SOL), yüzde 5 değer artışıyla 154,4 dolar, Avalanche (AVAX), yüzde 4,78 ile 58,4 dolar ve Terra (LUNA), yüzde 6’nın üzerinde kazançla 38,9 dolardan el değiştiriyor. 

Bugün öne çıkan altcoinler

En büyük ilk 10 kripto para arasında ise Polkadot (DOT)  değer artışıyla göz dolduruyor. Popüler altcoin, son 24 saatte yüzde 18’i bulan ciddi bir yükselişle şu an 41,1 dolara ulaşmış durumda. İlk 10 kripto para birimi arasında tek çift haneli kazançlara ulaşan DOT tokeninin ATH değeri, 15 Mayıs 2021 tarihinde gördüğü 49,78 dolar. Mevcut fiyatıyla ATH değerine yüzde 20 oranında uzak olan kripto paranın yeni bir tüm zamanların en yüksek değerinin görülüp görülmeyeceği merak konusu. 

Polkadot ile ilgili son gelişmelerde ise Blockchain ağı için ilk parachain müzayedeleri için lansman tarihinin açıklanması var. Polkadot geliştiricileri Twitter üzerinden müzayedelerin 11 Kasım’da başlayacağını duyurdu ve altcoin bu duyuruyla birlikte yükselişe geçti. 

Parachain’lerden kısaca bahsetmek gerekirse, bu ağlar Polkadot’un merkezinde yer alır ve yarı otonom bir şekilde bağımsız Blockchain ağları olarak Polkadot ağına güç verirler.

Bugün piyasa genelinin büyük çoğunluğunun pozitif olduğu görünümde ilk 100 kripto para içinde son 24 saatlik zaman dilimde çift haneli kazanımlar elde eden diğer kripto paralar arasında Chainlink (LINK) (%10,4), VeChain (VET) (%14,7), Kusama (KSM) (%16,27) ve Safemoon (SAFE) (%17,86) bulunuyor. 

İlk 100 arasında negatif getiriye sahip altcoin neredeyse bulunmazken 7 günlük performanslara baktığımızda Stacks (STX), yüzde 57 oranında değer artışıyla ilk sırayı alırken bu altcoini Harmony (ONE), Telcoin (TEL), Perpetual Protocol (PERP) ve Polkadot (DOT) izliyor. DOT tokenin bugünkü değer kazancıyla haftalık performansta da ön plana çıktığı görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz