Kripto para piyasası Fed’in 50 baz puan faiz artırma muhtemelliğine negatif reaksiyon verdi

Investing.com – Fed’in Mart ayı tutanaklarının açıklamasının akabinde faizin 50 baz puan artırma mümkünlüğünün gündeme gelmesine bağlı olarak kripto para piyasaları ve teknoloji payları yüklü Nasdaq borsasında dikkate paha düzeltmeler görüldü.

Nasdaq, iki günde yüzde 5’e yakın bir kayıpla sert düşüşler gördü. Kripto para piyasalarında da genel bir düşüş kelam konusu olurken Bitcoin‘de son 48 saatte düşüş yüzde 10’a yaklaştı.

Kripto paralar olumsuz etkileniyor

Bitcoin (BTC), son iki gündür ekside kapanırken bugün 42.700 dolar bandına kadar geriledi. Altcoin pazarında ise kayıpların çift haneli sayılara ulaştığı görüldü. Son aylarda borsalarla kripto paralar ortasında korelasyonun yüksek seyretmesi, büyük pay senetlerini etkileyen gelişmelerin kripto para piyasalarını da etkilemesine neden oluyor.

Başka yandan planlanan faiz artırımları gündeme geldiklerinde kripto piyasasındaki satış baskısı oluştururken tecrübeli yatırımcıların süratli düşüşleri satın alarak bir fırsata dönüştürdüğü görülüyor.

Piyasada yeni bir toparlanmanın ne vakit geleceğine dair net bir şey söylemek mümkün olmasa da kripto paraların pay senetleriyle olan korelasyonundan ötürü, borsalardaki bir toparlanma belirtisinin kripto paraları da olumlu etkileyebileceği genel görüşler ortasında bulunuyor.

Bitcoin 2022 konferansında konuşan Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Fed’in faiz artışlarına orta vermesi durumunda Bitcoin fiyatında kıymetli bir artış kaydedileceğine dair görüşlerini paylaştı. Milyarder yatırımcı, ayrıyeten ABD’nin mevcut enflasyon ortamında faiz oranlarını 50 puana kadar artırabileceğine inandığını da söyledi. 

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

‘TV, izleyicisiyle birlikte ölecek’: Metaverse klâsik yayıncılığa tehdit mi?

Next Article

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Şubat’ta beklenti altında kaldı

You might be interested in …