Investing.com – Kripto para piyasası bugün oldukça güçlü bir yükseliş gösteriyor. Piyasanın toplam hacmi son 24 saatte %6’dan fazla artarak 2 trilyon dolara yaklaşırken Bitcoin fiyatı %7,27’lik artışla bir kez daha 53.500 doları aştı. Investing.com’un Bitcoin endeksine göre, BTC gün içerisinde en düşük 48.815 doları görürken en yüksek 53.920 doları yakaladı.

Bu haberin yazıldığı sırada %7,2 artan Ethereum 2.484 doları geçerken ilk 10’un en büyük yükselişi XRP’den geldi. Kripto para birimi son 24 saatte %14’ten fazla tırmandı ve 1,23 doları aştı.

Piyasa değerine göre ilk 100 kripto para biriminde günün en dikkat çeken performanslarına bakalım. Liste TSİ 17.58’de, son 24 saat dikkate alınarak hazırlanmıştır.

En çok yükselen kripto paralar

  1. Harmony (ONE): +%42, $0,1448
  2. Fantom (FTM): +%28, $0,39
  3. Polygon (MATIC): +%26, $49

En çok düşen kripto paralar

  1. Dogecoin (DOGE): -%1, $0,2696
  2. Maker (MKR): -%1, $3968
  3. Celo (CELO): -%1, $5,9

1- Tether’in (USDT) piyasa değeri 50 milyar doları devirdi

Dünyanın en popüler stabil kripto parası olan Tether’in (USDT) piyasa değeri bugün itibarıyla 50 milyar doları aştı. Tether Operations Limited tarafından sağlanan kripto para biriminin bu hafta içerisinde Coinbase Pro’da kullanıma açıldığı bildirilmişti.

Dört sene içerisinde, piyasa değerinde yüzde iki milyon gibi olağanüstü artış görülen USDT, kripto para piyasasının en çok kullanılan stabil parası olmayı sürdürüyor. Stabil kripto paralar, değeri bir varlığa veya başka bir para birimine 1:1 oranında bağlı kripto paralara deniyor. Kasım ayından beri performansına bakıldığında ise USDT’nin %170,27’lik bir artış yakaladığı görülüyor.

Tether CTO’su Paolo Ardoino, bu önemli dönüm noktasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

2- JPMorgan (NYSE:JPM), Bitcoin fonuna hazırlanıyor

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan, özel müşterileri için aktif olarak yönetilen bir Bitcoin fonu başlatmayı planlıyor. CoinDesk’in isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak aktardığı habere göre Bitcoin fonunun bu yaz piyasaya sürülmesi söz konusu. Ayrıca Bitcoin broker’ı NYDIG’nin, fonun saklama sağlayıcısı olarak hizmet vermesi bekleniyor.

2017 senesinde Bitcoin’i bir dolandırıcılık faaliyeti olarak nitelendiren ve bu doğrultuda onlarca röportaj veren JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’ın dört yıl içerisinde fikrini değiştirmesi kamuoyunun dikkatini çekiyor.

3- Güney Kore’nin başbakan adayı vergi düzenlemesini tekrar gözden geçirecek

Güney Kore’de başbakan adayı Boo-kyum, Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi planlanan kripto vergi yasasından ötürü kimsenin mağdur olmamasını sağlamak istiyor.

Kısa süre önce Güney Kore’de başbakan adayı olan Kim Boo-kyum, ülkenin kripto vergi yasasını inceleyeceğini söyledi. 2022’de yürürlüğe girmesi planlanan vergi düzenlemesine karşı ülkede pek çok muhalif ses yükselirken Kim’in yorumlarının zamanlaması da dikkat çekiyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı’nın kripto paralar hakkında “öz değerleri olmadığı” yönündeki açıklamadan sonra ülkede gerilim tırmanmıştı.

Ayrıca Kore Bankası Başkanı Lee Ju-yeol de kripto para birimlerini eleştiren üst düzey yöneticiler arasında yer alıyor. Lee, mevcut boğa piyasasını anormal olarak nitelendirirken, ödemeler konusunda sanal paraların bir faydası olmadığını düşünüyor.

4- Ethereum zenginlerinin sayısı rekor kırdı

“Balina” adıyla anılan ve yüklü miktarda Ethereum tutan cüzdanların sayısı, bugün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto para analiz firması Santiment tarafından sağlanan verilere göre, içerisinde en az 10.000 ETH barındıran cüzdanların sayısı 1.311’e ulaşarak tarihi zirvesini gördü. Bu cüzdanlarda 80,34 milyon token tutulduğu ifade edilirken 198,1 milyar dolarlık dikkat çeken bir tutarın bu cüzdanlarda barındırıldığı ifade ediliyor. Bu da her bir balina cüzdanının ortalama 151,2 milyon dolarlık varlık tuttuğu anlamına geliyor.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz