2021 yılında Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerin etkileyici yükselişi ile beraber, kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri 2,3 trilyon dolara ulaştı.

Bu piyasa değerinin neredeyse %50’sini Bitcoin elinde tutuyor.

Kripto para piyasası kapitalizasyonu, bu yıl devam eden kripto rallisinin ortasında ivme kazanmaya devam ediyor. Ocak ayının başlarında 1 trilyon dolar seviyesini aşan piyasa değeri her geçen gün artmaya devam ediyor. Hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi, örneğin MicroStrategy ve Tesla’nın Bitcoin’i biriktirme konusundaki ilk eylemlerini takiben yatırımcıların kripto para pazarına büyük ilgi göstermesi bu yükselişin arkasındaki itici güç olarak göze çarpıyor.

Bir bütün olarak kripto para piyasası, teknoloji devi Apple‘dan daha değerli bir konumda yer alıyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde kripto para piyasası Suudi Arabistan menşeli petrol devi Aramco’yu da geride bırakmıştı. An itibarıyla Apple’ın 2,2 trilyon, Microsoft’un 1,89 trilyon, Aramco’nun ise 1,88 trilyon dolarlık piyasa değeri var.

Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum‘un son aylardaki büyümesi büyük ölçüde Bitcoin’e bağlıydı. Ancak bu durum biraz değişmiş görünüyor.

Piyasa, Bitcoin madenciliği hash oranını azaltan bir durum olan Xinjiang elektrik kesintisinin neden olduğu ani çöküşten kurtulmaya çalışırken, Ethereum’un toparlanması gayet hızlı oldu ve ETH, Bitcoin’den önce yeni fiyat hareketleri ile 3.200 dolarlık yeni bir ATH’ye ulaştı. Bu da dolayısı ile genel piyasayı da olumlu etkilen bir faktör haline geldi.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz