Kripto piyasalarındaki düzeltmeye karşın Solana pahasını koruyor

Investing.com – Kripto para piyasaları bugün genel bir düzeltmeyle mücadele ederken popüler Blockchain ağı Solana’nın yerel tokeni SOL değerini korumayı başarıyor. 

Yüksek değerli kripto paralarda kayıplar yüzde 5’e yaklaşırken Solana son 24 saatte yüzde 2 değer artışıyla fiyatını 125 dolar seviyesinde tutuyor. Bununla birlikte piyasa değeri 40 milyar dolar eşiğine çıkan Solana, sıralamada iki sıra birden yükselerek XRP ve Cardano’yu (ADA) geride bıraktı ve en büyük 6. kripto varlık oldu.

Solana fiyatı son 7 günlük zaman diliminde değerini yüzde 20 oranında artırırken bu süre içerisinde ilk 10’da en çok değer kazanan kripto varlık oldu. Bunun yanında Şubat ayında 100 dolar altında sabit kalan kripto varlık, Mart ayında yüzde 23 değer kazancı görerek ayı 122 dolardan kapattı.

Kurumsal ilgi ve diğer gelişmeler Solana’ya talebi canlı tutuyor

Solana, Mart ayı boyunca birkaç olumlu gelişme yaşadı. Geçen hafta, dijital varlık yönetim şirketi CoinShares, büyük kripto para borsalarıyla ortaklaşa olarak SOL coin’ine dolaylı bir yatırım aracı olarak stake ödülleri sunan bir borsada işlem gören ürünü piyasaya sürdü. Ürün esas olarak kurumsal yatırımcılara yönelik ve bu ürünle Solana’nın büyük miktarda sermaye çekmesi beklentiler dahilindeydi.

Solana, bu olumlu gelişmenin yanında dijital varlık yönetim şirketi Grayscale tarafından Mart ayında başlatılan akıllı sözleşmeler fonunda önemli bir ağırlığa sahip oldu. 2021 yılında görülen yükseliş rallisi, daha çok kurumsal yatırımcıların kripto piyasalarına girişlerine atfedilmişti. Bu yüzden kurumsal yatırımcılara yönelik başlatılan altcoin dayanak varlıklı ürünler, fiyat yükselişi için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Bu gelişmelerin yanında yakın zamanda popüler NFT platformu OpenSea’nin Solana tabanlı NFT’leri desteklemeye başlayacağı söylentileri de heyecan yaratmıştı. Ayrıca dünyaca ünlü video oyunu PUBG’nin geliştiricisi Krafton, geçen hafta Blockchain oyunları geliştirmek için Solana Labs’ı seçtiğini duyurdu. 

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Next Article

Japonya Merkez Bankası Lideri: “CBDC çıkarmak üzere bir planımız yok”

You might be interested in …