1 Mayıs 2021 tarihinde (bugün) Resmî Gazete’de yayımlanan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı yeni kararda kripto para ekosistemini etkileyecek bir ekleme mevcut. Kararda “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik”in 4. maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere (ü) bendine “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları” ve (v) bendine “Tasarruf Finansman Şirketleri” eklendi.

1 Mayıs 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar

Yönetmelikte yapılan bu değişikliklerle birlikte ilk kez “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları” kavramı kullanıldı. Sadece kripto para borsaları ile kısıtlanmayan aynı zamanda hizmet sağlayıcılarını yani çeşitli platformları da içine alan bu tanım ile Türkiye kripto varlık düzenlemelerinde ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Yönetmelikteki değişikliğin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesiyle birlikte, kripto varlık hizmet sağlayıcıları tanımına giren şirketler, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında sorumlu olacak. Bu kapsamda kripto varlık hizmet sağlayıcıları, kara para aklama, terörizm finansmanı ve çeşitli yasa dışı faaliyetlerle mücadele için müşterini tanı, şüpheli işlem bildirimi ve devamlı bilgi verme gibi yükümlülüklere sahip olacak.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayınlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz