Bloomberg’in bildirdiğine göre, Küba’daki komünist hükümet, kripto para birimi işlemlerinin bir ödeme aracı olarak yasallaştırılmasını dört gözle bekliyor. Ülkenin merkez bankası, dijital para birimlerinin ticari bir işlem aracı olarak yasal kullanımını tesis etmelerini sağlayacak yasal bir çerçeve oluşturacağını belirtti.

Merkez bankası ayrıca dijital para birimleriyle çalışan veya faaliyet gösteren şirketler için lisans verecek. Küba halkı hâlihazırda Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi popüler kripto para birimlerini zaten yaygın olarak kullanıyor.

İşlemler üzerinde yoğun devlet kontrolüne sahip ülkelerde kripto para birimleri, yaptıkları her ödemeyi beyan etmek istemeyen vatandaşlar arasında popüler bir araç haline geldi. Genellikle merkez bankaları ve hükümetler kripto para işlemlerini kara para aklama ve uyuşturucu ticareti gibi yasa dışı faaliyetlere bağlar. Küba Bankası ayrıca dijital para birimlerinin kullanıcıları için dolandırıcılık gibi ek risklerle bağlantılı olduğunu da açıkladı. Yasa dışı faaliyetleri önlemek için banka, sektörü düzenlemeyi dört gözle bekliyor.

Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde kripto kullanımı büyük ölçüde arttı. Ayrıca El Salvador, önümüzdeki ay doların yanında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edecek. Ülkelerde dijital varlıkların hızlı büyümesi, ağların merkezi olmayan doğasına ve geleneksel havale ücretlerine kıyasla düşük maliyetlerine bağlı.

Bu makale ilk olarak Kriptofoni üzerinde yayımlanmıştır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz