Investing.com –  Haftaya satışlarla başlayan küresel piyasalardaki toparlanma kısa sürdü. Hisse bazında ayrışmanın olduğu endeksler haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Bugün Asya ve Avrupa’da düşüş yaşanırken ABD’de seansı düşüşle açtı.

Yurt içinde borsadaki düşüş bugün derinleşti ve endeksi aşağı çeken en büyük etkense BİST Bankalar tarafındaki kayıp. Bankalar bugün %3,2 gerileyerek 1.196 puana geriledi. Aylık bazda %11 gerileyen endeks, TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınması sonrası yaşadığı aylık kaybın ardından en kötü performansı gösteriyor.

BİST 100 bugün %1,5’e yakın kayıpla 1.376 puana geriledi ve aylık bazdaki kaybını da %6’ya çıkardı.

Dünyada borsaların kırmızı olduğu hafta TL varlıklardaki düşüşün yüksek olmasında para politikası ve ABD ile olan siyasi ilişkilerin etkisi büyük.

TCMB’nin faiz indirerek TL’nin reel getirisini eksiye düşürmesi ve gelecek aylarda faiz indiriminin devam edeceği beklentisi TL’de rekor düşük seviyeye neden oldu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la iyi bir başlangıç yapmadıklarını açıklaması, S-400 sorununun devam etmesi ABD-TR ilişkilerinde yeniden tansiyonun yükselebileceği kaygısına neden oldu.

Bugün borsada satışlar artarken kur tarafında 8,8780 ile rekor kırıldı.

Yazar: Deniz Engin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz