Enflasyon ve resesyon ikileminde yön arayışına devam eden küresel pay piyasaları, yoğun veri gündeminin olduğu haftanın son işlem gününe pozitif bir seyirle başlıyor.

Analiz:

Analistler, hafta başından bu yana Fed yetkililerinden gelen “şahin” söylemlerin, dün ABD’de açıklanan verilerin ardından güvercinleştiğini belirterek, bu durumun pay piyasalarında risk iştahını desteklediğini ifade etti.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, bazı analizlerin daha fazla politika sıkılaştırması olmadan ve büyümede sadece ılımlı bir yavaşlamayla enflasyonun yakında hedefe ulaşacağını gösterdiğini belirtti.

Söz konusu yönlendirme, ABD ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 2,1 ile beklentiler paralelinde büyüdüğünün açıklanmasının ardından gelirken, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı da 204 bine çıkmasına karşın piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verilerin, iş gücü piyasasının Fed’in sıkılaştırıcı para politikasına karşı güçlü kalmayı sürdürdüğüne işaret ettiğini bildirdi.

Veri gündemi:

Bugün, Avrupa’da öncü enflasyon ve İngiltere ekonomisinin büyüme verilerine odaklanılacak.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak gösterilen Almanya’da öncü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde yıllık yüzde 4,5 artarak beklentilerin altında kaldı. Bir önceki ay yıllık TÜFE yüzde 6,1 artarken, bu ay yüzde 4,6 yükselmesi bekleniyordu.

Bugün İngiltere ekonomisinin 2. çeyrekteki performansının açıklanacağını anımsatan analistler, yıllık bazda yüzde 0,4 ve aylık bazda yüzde 0,2 büyüme beklendiğini bildirdi.

Analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın yapacağı sözle yönlendirmelerin de yatırımcıların odağında olduğunu belirterek, açıklamalardan, bankanın gelecek dönemde nasıl bir yol izleyeceğine dair sinyaller alınabileceğini söyledi.

Yurt içi piyasalar:

Yurt içinde, dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,06 değer kazancıyla günü 8.218,74 puandan tamamlarken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin bu akşam açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporu yatırımcıların odağına yerleşti.

Dolar/TL, dün yüzde 0,9 artışla günü 27,3841’den kapatmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 27,4690 seviyesinden işlem görüyor.

Dün açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 21 Eylül’deki toplantısına ilişkin özette, “Öncü göstergeler, son iki ayda gözlenen yüksek fiyat artışlarının yavaşlayacağına işaret ediyor.” ifadeleri dikkat çekti.

Öte yandan, TCMB toplam rezervleri, 15 hafta üst üste artarak 1987’den bu yana en uzun yükseliş rekorunu kaydedip 125 milyar doları aştı.

Analistler, bugün yurt içinde S&P’nin bu akşam açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporunun yanı sıra dış ticaret açığı, yurt dışında ise İngiltere’de büyüme, Avro Bölgesi’nde öncü enflasyon, ABD’de kişisel gelirler ve harcamalar başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 seviyesinin direnç, 8.200 ve 8.100 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.