Josh Smith

SEUL, 3 Mayıs (Reuters) – Kuzey Kore, Washington’dan son dönemde yapılan açıklamaların ABD’nin düşmanca bir politika izlendiğinin kanıtı olduğunu söyleyen ve karşılık verileceğinin ifade edildiği bir dizi açıklama yayımladı.

Kuzey Kore’nin devlet haber ajansı KCNA’da Pazar günü yer alan açıklamalar, Beyaz Saray’ın Cuma günü ABD’li yetkililerin Kuzey Kore politikalarını gözden geçirmeyi tamamladıkları ve kendisinden önceki başkanların hatalarını tekrar etmek istemeyen ABD Başkanı Joe Biden’ın karşı karşıya olduğu zorlukları ifade eden açıklamalarının ardından yapıldı. Pazar günü yayınlanan “This Week” programına katılan Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, “Kuzey Kore’ye yönelik politikalarımız düşmanlığı değil çözümü amaçlıyor” demişti.

Kuzey Kore’den yapılan açıklamalardan birinde Washington’un Kuzey Kore’de insan haklarının durumunu eleştirmesinin ülkenin yönetiminin haysiyetine hakaret etmek olduğunu söyledi. Adı açıklanmayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu eleştirinin ABD’nin kendini Kuzey Kore ile “topyekün bir mücadeleye hazırladığını” gösteren bir provokasyon olduğunu ve aynı şekilde karşılık verileceğini söyledi.

Bir başka açıklamada Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD İlişkileri Birimi Genel Direktörü Kwon Jong Gun, Biden’ın Çarşamba günü Kongre’de yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak bu açıklamanın mantıksız olduğunu ve Kuzey Kore’nin meşru müdafaa hakkına yönelik bir saldırı girişimi olduğunu söyledi.

Biden, Kuzey Kore ve İran’ın nükleer programlarının tehdit oluşturduğu ve bu tehditlerle “diplomasi ve sert caydırıcıkla” mücadele edileceğini söylemişti.

Kwon “Açıklamaları ABD’nin 50 yıldan uzun süredir izlediği Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikaları sürdürmeye devam etme niyetini açıkça gözler önüne seriyor” dedi.

Kwon ABD’nin diplomasi dediğinin düşmanca tavırları gizlemek olduğunu ve caydırıcılıktan kastının Kuzey Kore’ye yönelik nükleer tehditler savurmak olduğunu ifade etti. Kwon, Biden’ın izleyeceği politikanın artık netleştiğini ve Kuzey Kore’nin “karşılık vermek zorunda kalacağını ve bir gün ABD’nin kendisini çok vahim bir durumda bulacağını” ekledi.

Haberi çeviren: Halilcan Soran
Redaksiyon: Can Sezer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz