ANKARA, 27 Nisan (Reuters) – Mart ayında 1,256 firma ve kuruluşun 19.77 milyar TL yatırım bedelli yeni ve tevsi yatırımları, çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren teşvik belgesine bağlandı.

Bir önceki ayda 943 firma ve kuruluşa 15.56 milyar TL yatırım bedelli teşvik belgesi verilmişti. Mart ayında Şubat ayına göre yatırım teşvik belgesi sayısı 313 adet, teşvik belgesine bağlanan toplam yatırım miktarı da yaklaşık 4.21 milyar TL arttı. Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Mart ayı yatırım teşvik belgelerine ilişkin tebliğ eki listeye göre, teşvik belgesi alan kurum ve kuruluşların sabit yatırımları 19.77 milyar TL, bu kapsamda ithal edilecek makine ve teçhizat tutarı 1.23 milyar dolar olarak belirlendi. Teşvik belgeleri kapsamında öngörülen istihdam ise Mart ayında Şubat ayına göre 3,421 kişi artarak 30,307 olarak tahmin edildi.

Mart ayı teşvik belgeleri listesinde en yüksek yatırım bedeline sahip projeler arasında kağıtçılık, tersanecilik, otomotiv parça üretimi ve enerji alanındaki yatırımlar yer alıyor. Listede ağırlıklı olarak yeni yatırım projeleri dikkati çekiyor.

Mart ayı teşvik belgeleri listesine göre, bu ayda en yüksek yatırım bedeliyle teşvik belgesine bağlanan proje, Tekirdağ’da, Modern Karton Sanayi AŞ’nin 720 milyar TL yatırım bedelli, yıllık 75,000 ton kraftlaynır ve 30,000 ton kaplanmış kağıt üretim kapasiteli tevsi yatırımı oldu.

Bu ayda Cemre Marin Endüstri AŞ’nin toplamda 1.19 milyar TL yatırım bedelli üç ayrı projesi, Ak-Pres Metal AŞ’nin de toplamda 683 milyon TL yatırım bedelli iki ayrı projesi yatırım teşvik belgesine bağlandı. Cemre Marin AŞ’nin hepsi Yalova’da olmak üzere gemi yapım ve imalat konusunda yeni yatırımları, Ak-Pres Metal AŞ’nin ise Sakarya ve Bursa’da otomotiv yedek parça üretimi konulu tevsi yatırımları teşvik belgesi aldı.

Mart ayı listesi kapsamında, Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi, 484 milyon TL yatırım bedelli belediye hizmetleri yatırımı için, Tersan Tersanecilik AŞ, gemi yapımına yönelik 412 milyon TL yatırım bedelli yeni yatırımı için teşvik belgesi aldı.

Listede 300 milyon TL yatırım bedeline sahip iki ayrı yatırımdan; Maren Maraş Elektrik Üretim AŞ’nin, Kahramanmaraş’ta 355 milyon TL yatırım bedelli kimyasal ürün imalatına yönelik yeni yatırımı ve Sağanak Enerji AŞ’nin Kocaeli’de 322 milyon TL yatırım bedelli enerji üretimine yönelik yeni yatırımı da teşvik belgesi alan yatırımlar arasında bulunuyor.

Aynı gazetede yayımlanan Mart’ta tamamlama vizeleri yapılan yatırım teşvik belgeleri listesine göre, bu ayda tamamlama vizesi alan 265 kurum, kuruluş ve firmanın sabit yatırım tutarı 2.61 milyar TL, bu kapsamda ithal edilen makine ve teçhizat tutarı 307 milyon dolar, istihdam sayısı ise 9,527 olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz