Mastercard, kripto para dolandırıcılığına karşı yazılım geliştiriyor

Mastercard, bankaların dolandırıcılığa eğilimli olan kripto borsalarındaki süreçleri tanımlaması ve süreci anında durdurmasını sağlayacak yeni bir yazılım üzerinde çalışıyor.

Crypto Secure olarak isimlendirilen bu sistem, Mastercard ödeme ağındaki kripto borsalarıyla ilgili olan risk oluşturacak durumları anında belirlemek için sofistike bir yapay zeka algoritması kullanıyor. Kelam konusu bu güvenlik sistemi, kripto süreçlerinin halka açık bir kaydı olan blok zincirinden gelen bilgileri işliyor. Kullanımını daha inançlı hale getirmek için hazırlanan bu hizmet, geçtiğimiz yıl satın alınan Blockchain güvenlik teşebbüsü Mastercard olan CipherTrace tarafından da destekleniyor.

Kripto piyasasının gelişmesinin yanı sıra kripto hata oranlarında da artış yaşandı. Blockchain analitik firması Chainalysis’in aktardığı datalara nazaran kabahatle bağlantılı olan cüzdanlara giren kripto ölçüsü geçtiğimiz yıla nazaran 14 milyar dolara yükseldi. 2022 yılında kripto piyasasında pek çok taarruz ve dolandırıcılık olayı görüldü.

Mastercard, bu çalışmasıyla kripto ödemelerine karşı daha inançlı bir kullanım sunmayı hedefliyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır

Previous Article

Avustralya’da faiz artırımı beklenenden daha az oldu

Next Article

Bakan Nebati: “Ülkemiz üzere, kentlerimiz de çağ atladı. Türkiye yüzyılını yazmaya devam ediyoruz”

You might be interested in …