Merkez Bankası Açıkladı: Dijital TL ağında birinci ödeme muvaffakiyetle gerçekleşti

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk lirası Ağı üzerindeki birinci ödeme süreçleri başarılı bir halde gerçekleştiğini duyurdu.

Merkez Bankası bugün yaptığı basın duyurusunda TCMB öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk lirası Ağı üzerindeki birinci ödeme süreçleri başarılı bir formda gerçekleştirildiğini açıkladı. Banka, teknoloji paydaşları ile yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının birinci çeyreğinde de devam edecek ve yapılan testlerde elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir kıymetlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacak.

Yapılan açıklamada Dijital Türk lirası İş birliği Platformunun, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının iştirakleriyle genişletileceği ve geniş iştirakli pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçileceği belirtildi. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu üzere mevzularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ilişkin testlere devam edilecek.

Dijital Türk lirasının tüzel boyutuna yönelik çalışmaların ve dijital kimliklendirmenin proje için kritik değere haiz olduğuna vurgu yapıldı. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk lirasının teknolojik ihtiyaçlarının yanı sıra iktisadi ve türel çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecek.

Yazar: Necdet Erginsoy

Previous Article

Marmaray, Başkentray ve İzban yılbaşında fiyatsız olacak, ek seferler düzenlenecek

Next Article

Meksika piyasaları kapanışta düştü; S&P/BMV IPC 0,18% paha kaybetti

You might be interested in …