Investing.com – ABD Dolar Endeksi, geçen hafta son bir yılın zirvesinden düşüşe geçti ve altı gün üst üste gerileyerek 93,50 seviyesine inerken küresel piyasalar ise hem dolardaki düşüş hem de pozitif çeyreklik karların etkisiyle bu hafta yükseliyor.

Son günlerde dünyadaki fiyatlamadan negatif ayrışan TL, dün gelişen ülke paralarına uyumlu yükseldi ve USD/TRY kuru 9,20 seviyesine geriledi. Kurdaki düşüşte bugün gerçekleşecek PPK toplantısında 50 baz puan oranındaki faiz indiriminin fiyatlanmış olmasının da etkili olduğunu belirten uzmanlar, hızlı yükselişin düzeltmesinin yaşandığı görüşündeler.

PPK toplantısına dair beklentiler çok farklı ve piyasalarda genel bir kanının olmaması da merkeze dair endişelerin yüksek olduğunu gösteriyor. Ağırlıklı beklenti 50 baz puan indirim olurken Eylül’de olduğu gibi 100 baz puanlık bir indirimin de şaşırtıcı olmayacağı düşünülüyor. En düşük beklenti ise bu ay faizlerde değişiklik yapılamaması olarak görülüyor. Dünyada artan maliyetler ve yurt içinde de kur etkisiyle enflasyonun gelecek aylarda yüksek kalması beklenirken bu ayki olası faiz indiriminin de yakın vadedeki tek olasılık olduğu belirtiliyor.

PPK öncesi dolar kuru bugün 9,24, euro kuru ise 10,80 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunda 9,0 tabanı geri çekilmelerde eşik olarak izlenirken beklenti üzeri bir faiz indirimi ve güvercin karar metni olasılığında ise 9,35 üzeri yeniden test edilebilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz