Hazine ve Maliye Bakanlığı, Nefes kredisine ilişkin ayrıntıları açıkladı. 2021 Nefes Kredisi, 10 bankanın katılımı ile sağlanacak ve faiz oranı yıllık %17,5 olarak uygulanacak.

Verlen Nefes Kredisi faizi ile piyasa faizi arasında oluşan fark büyük olasılıkla TOBB ve/veya adı geçen üye oda borsaların bankalardaki mevduatlarına alacakları faizden kesilmiş olacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Nefes Kredisi 10 bankanın katılımıyla, TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021’den itibaren uygulanmaya başlayacak.

Destekten yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda öneki yıla göre yüzde%25 kayıp yaşayan, Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyeler yararlanabilecek.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan şirketler 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olanlar ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecekler.

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.

Katılımcı Bankalar:

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

AKBANK T.A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sağlayacaklar.

Kredi kapsamında işletmeler ödemeye 6 ay sonra başlayacaklar ve yüzde 17.5 faizle 12 eşit taksitte ödemeye yapacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz