Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Nike (NYSE:NKE) kazanç raporunun ardından Adidas (OTC:ADDYY) ve Puma şirketlerinin, önemli tatillerde Kuzey Amerika ve Avrupa piyasalarında yeterli ürün alamayacağı korkuları arttı ve iki ismin de hisseleri Cuma günü büyük düşüş yaşadı.

Adidas %3,6 ve Puma %2,9 kaybetti. İngiltere’nin spor perakendecisi JD (NASDAQ:JD) Sports da %2,3 kayıp yaşadı. DAX %0,8 ve FTSE 100 ise %0,3 kaybetti.

Perşembe günü Nike, Covid-19 nedeniyle Vietnam’da fabrikaların kapalı olmaya devam etmesinin bir yansıması olarak hem cari çeyrek hem de yıl için satış hedefini düşürdü. Nike ayakkabılarının yaklaşık yarısı, bu güneydoğu Asya ülkesinde yapılıyor. Nike ayrıca tatil sezonunda performansını etkileyebilecek nakliye gecikmeleri konusunda da uyardı.

Nike gibi Adidas da son on yılda spor ayakkabı ve krampon üretiminin çoğunu Çin’den Vietnam’a kaydırdı. Alman şirket daha Ağustos ayında yaptığı uyarıda fabrika kapanışları nedeniyle yaşanan satış kaybından 500 milyon euro zarar göreceğini söylemişti. Ancak bu, tüm yıl için gelir hedefini yükseltmesine engel olmadı. Bu yıl insanların, gardıroplarını evde daha çok zaman geçirmeye göre ayarlamasının yarattığı sürekli bir talep dalgası nedeniyle satışlarının %20 yüksek olmasını bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz