Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Occidental (NYSE:OXY) %2 değer kazandı. Talepteki patlama ve daha yüksek petrol fiyatları ile şirket, çoğunun zarar beklediği ikinci çeyrekte kâra döndü.

2018 yılından beri en yüksek seviyesinde olan yüksek ham petrol fiyatları, operasyonlarda daha iyi kazançlar ile sonuçlandı. Böylece şirket, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 1,69 milyar dolarlık zarar etmişken Haziran çeyreğinde 311 milyon dolar ile iyileşme gösterdi.

Analistler hisse başına 1 sent zarar bekliyordu.

5,96 milyar dolar olan geliri, geçen yılki 2,92 milyar doların iki katından fazla ve 5,84 milyar dolar olan analist beklentilerinin üzerinde.

Şirketin dünya çapında gerçekleşen ortalama ham petrol fiyatları, yaklaşık %15 artarak 64,18 dolara yükseldi.

Dünya çapındaki doğalgaz fiyatları ise %7 civarı yükseldi.

Occidental, devam eden operasyonlarından gelen toplam üretimin, ilk çeyreğe göre %7,7 daha yüksek olup günlük 1,2 milyon varile yükseldiğini söyledi.

Kayaç petrol üreticisi Devon Energy (NYSE:DVN) de beklentileri aştı ve hisse başına çekirdek kazancı 60 sent oldu. Beklentiler 51 sent yönündeydi.

İkinci çeyrekte ortalama petrol üretimi günlük 291.000 ile orta noktayı günlük 3.000 varil aşmış oldu. Şirket artan hacimleri, şirketin Delaware Havzası operasyonlarından gelen güçlü kuyu verimliliğine bağladı.

Devon ayrıca hisse başına 49 sentlik sabit artı değişken bir temettü açıkladı. Hisse senedi, Salı günkü piyasa sonrası işlemlerde %0,4 artışla kapandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz