Investing.com –  ABD’de tarım dışı istihdamın pandemi sürecindeki en iyi yükselişi göstermesiyle küresel piyasalarda hisse senetleri yükselirken emtia gurubunda düşüş yaşanıyor. Gelişen ülke piyasalarının yükselişle başladığı haftaya BİST 100 de pozitif başladı. Endeks, haftanın ilk işlem gününe 1.436 puandan başladı ve seans içinde 1.443 puana çıkarak 16 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

TÜFE hariç aylık %4 yükselen endeks, TÜİK verilerine göre TÜFE bazında Temmuz ayını %5,14 düşüşle kapattı. Ağustos ayının ilk 9 gününde endeksin getirisi (TÜFE hariç) %3, ancak Mart ayındaki kayıplar telafi edilebilmiş değil.

Bugün günün ilk yarısında borsadaki yükselişe en çok katkı BİST Spor, BİST Tekstil & Deri ve BİST Elektrik endekslerinden gelirken BİST Bankalar bugün %0,65 primli işlem görerek pozitif seyrini koruyor.

Dünya borsalarında bugün karışık seyir var. Asya’da Shanghai Composite, Hang Seng pozitif, Taiwan Weighted, KOSPI negatif tarafta işlem görüyor. Avrupa’da DAX, ve CAC 40 düşüşte, Euro Stoxx 50 yükselişte.

ABD vadelilerindeki pozitif seyir devam ediyor.

Dünya borsaları salgındaki varyanta karşın olumlu verileri ve ekonomik canlanmayı fiyatlıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz