Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Pazartesi günü enerji hisseleri düşüş yaşadı. Çin’de artan koronavirüs vakaları nedeniyle büyük bankalar GSYH tahminlerini düşürdü ve ham petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Entegre petrol şirketleri ile bağımsız araştırıcılar düşüş yaşadı: Shell (LON:RDSa) ADR %1 ile en az düşen oldu. Exxon Mobil (NYSE:XOM), Chevron (NYSE:CVX) ve BP (NYSE:BP) %1,4 civarı değer kaybetti. Occidental Petroleum (NYSE:OXY) %2,7 ve Marathon Oil (NYSE:MRO) %3,8 düşüş gösterdi.

Brent, geçen hafta %6 ile dört ayın en büyük haftalık kaybını yaşadıktan sonra %4 düşüşle 67,80 dolara geriledi. WTI ise geçen hafta yaklaşık %7 ile dokuz ayın en büyük haftalık düşüşünü gösterdikten sonra %4,4 kayıpla 65,28 dolardan işlem gördü.

Çin’in ham petrol ithalatı Temmuz ayında düşüş yaşadı ve 2020 Haziran ayındaki rekor seviyelerden geriledi. Bu da dünyanın büyük ekonomilerindeki toparlanmanın, uzun ve sancılı bir sürece gireceğine dair endişeleri artırdı.

Reuters haberine göre Wall Street bankaları JPMorgan), Goldman Sachs ve Morgan Stanley, beklenenden daha düşük dış ticaret rakamları üzerine Pazartesi günü ülkenin büyüme tahminlerini düşürdü.

JPMorgan (NYSE:JPM) üçüncü çeyrek için büyüme tahminini %4,3’ten %2’ye çekti ve tüm yıl öngörüsünü %9,1’den %8,9’a düşürdü.

Goldman, çeyrek dönem için tahminini %5,8’den %2,3’e ve tüm yıl için %8,6’dan %8,3’e çekti. Morgan Stanley (NYSE:MS) ise çeyrek dönemlik büyüme öngörüsünü %1,6 olarak revize etti.

Pazartesi günü Çin, 125 yeni vaka raporladı ve bu, hükümet bir yandan aşı karşıtlığı ile mücadele edip bir yandan da aşı miktarını artırmak için çabalarken virüsün etkisini sürdüreceği korkularını artırdı. Malezya ve Tayland’da günlük vaka sayısında rekor kırıldı.

Çin’in ihracat büyümesi, ülkenin bir bölümünde yaşanan sel felaketlerinden dolayı Temmuz ayında beklenenden daha yavaş oldu. İthalat büyümesi de beklentilerin altında kaldı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz