Carl O’Donnell

30 Nisan (Reuters) – ABD’li ilaç şirketi Pfizer PFE (NYSE:PFE).N Meksika’ya bu hafta yaptığı koronavirüs aşı sevkiyatında ABD’deki tesislerde üretilen aşı dozları da bulunuyor.

Konuya yakın kaynaklar, Meksika’ya gönderilen aşı dozlarının diğer ülkelere yapılması beklenen aşı ihracatının ilki olduğunu belirttiler.

Pfizer’ın Michigan eyaletindeki Kalamazoo üretim tesisinde imal edilen aşıların Meksika’ya sevkiyatı, ABD’nin bir önceki Başkanı Donald Trump dönemindeki aşı ihracatı kısıtlamalarının Mart sonunda sona ermesinden sonra şirketin ABD’deki tesislerden yurt dışına yaptığı ilk sevkiyat oldu.

ABD hükümeti, çaresizce aşıya ihtiyaç duyan diğer ülkelere elindeki fazla aşıların gönderilmesi için son haftalarda yoğun baskılara maruz kalıyordu. Koronavirüsün hâlâ çok yaygın olduğu birçok ülke pandeminin etkilerini azaltmak için aşı dozu elde etmeye çalışıyor.

Varlıklı devletler, Pfizer ve Moderna ‘nın MRNA.O koronavirüs aşılarının son derece yüksek etkinlik oranından dolayı bunları stoklamaya çalışıyorlardı. AstraZeneca AZN.L ve Johnson & Johnson JNJ.N şirketlerinin koronavirüs aşıları konusundaki güvenlik kaygıları ve üretim sorunları bu aşıları gözden düşürmüştü.

Pfizer, Meksika’ya şu ana kadar 10 milyondan fazla doz aşı yolladı.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz