Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Pfizer (NYSE:PFE), 5-11 yaş arası çocuklarda Covid-19 aşısının kullanımı için ABD FDA’dan acil durum ruhsatı istedikten sonra Perşembe günü yaklaşık %1 artış kaydetti.

Bu hamle, ABD’de 28 milyondan fazla kişinin korunmasına yardımcı olabilir. New York Times (NYSE:NYT) gazetesine göre FDA, bu talebi değerlendirmek üzere 26 Ekim’de hızlı bir toplantı yapma ve işleme koyma sözü verdi. Gazete, Cadılar Bayramı ve Şükran Günü arasında karar verilmesinin beklendiğini söyledi.

Pfizer, çocuklara yetişkin dozajının üçte birini vermeyi teklif etti. Düzenleyiciden hızlı bir onay bekleyen şirket, bir yandan bazı zorluklarla karşı karşıya olurken diğer yandan da kırılgan gruplar için takviye dozlarını dağıtıyor.

Geçen ay şirket, 65 yaş üstü ve risk altındaki yetişkinlere yönelik takviye dozlar için FDA’nın onayını aldı. Şirket bu pratiği sürdürürken birçok ülke ve uzman, iki dozun ardından takviye dozun gerekli olup olmadığı ve birçok ülkede aşısız çok insan olsa da aşılama sürecinin nerede son bulacağı konusunda tartışmaya devam ediyor.

Öte yandan sadece Pfizer değil, tüm Covid aşısı üreticileri, geçen hafta, hastanede tedavi ve ölüm riskini azaltabilecek deneysel bir Covid ilacı geliştirdiğini söyleyen Merck’in (NYSE:MRK) olası rekabeti ile karşı karşıya.

Şirketin söylediğine göre hap onaylanırsa Merck’in antiviral hapı, Covid için ilk oral ilaç olabilir. Merck, mümkün olduğunca kısa sürede ABD’de acil durum kullanım yetkisi almayı düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz