Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Philips (NYSE:PHG) Pazartesi günü %5 civarı kayıp yaşadı. Şirket, hastalara zararlı olabileceği endişeleri üzerine solunum cihazları ile vantilatörlerini geri çağırma kararı aldı.

Bi-Level Positive Airway Pressure (Bi-Level PAP), Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) ve mekanik vantilatör cihazlarını geri çağırıyor.

Bu cihazların kullanımı sırasında oluşan gürültüyü bastırmak için polyester bazlı poliüretan, yani bir çeşit köpük kullanılır.

Philips, PE-PUR köpüğünün, cihazın hava yoluna girebilecek ve kullanıcı tarafından yutulabilecek veya solunabilecek parçacıklara dönüşebileceğini ve belirli kimyasalları dışarı atabileceğini söyledi.

Köpük bozulması, onaylanmamış temizleme yöntemlerinin kullanılmasıyla daha da kötüleşebilir. Şirket bir yazıda, yüksek ısı ve yüksek nemli ortamların da köpüğün bozulmasında payı olabileceğini söyledi.

Philips, mevcut ses azaltma köpüğünü yeni bir malzemeyle değiştirecek ve ilgili yasal izinlerin alınmasını da içeren hazırlıklara şimdiden başladı.

Şirket, hastalara herhangi bir işlem yapmadan önce doktorlarına danışmalarını ve tedaviye devam etmenin riskleri ile geri çağırma bildiriminde belirtilen riskleri tartmalarını tavsiye etti.

Hollandalı medikal ve tüketici grubu, 26 Nisan’da “bazı uyku ve solunum bakım ürünlerinde kullanılan bir bileşende kalite sorunu tespit ettiğini ve bu sorunu çözmek için 250 milyon Euro (302,5 milyon dolar) tutarında bir karşılık ayırdığı tüm tedbir önlemlerini başlattığını” söyledi.

Geri çağırmaya rağmen şirket, 26 Nisan’daki tahmini olan “2021 yılında grup için 60-80 baz puanlık düzeltilmiş FAVÖK marjı artışıyla düşük-orta tek haneli karşılaştırılabilir satış büyümesine” bağlı kalıyor. 2020 mali yılında faiz, vergiler, aşınma ve amortisman marjı öncesi düzeltilmiş kazancı %13,2 oldu.

Şirket, düzeltme yönündeki aksiyonun halihazırda sağlanan 250 milyon euroya ek olarak maliyetleri 250 milyon euro (302 milyon dolar) artırdığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz